Anna Záborská: Povolenie predaja “potratovej tabletky” by bolo protiústavné

anna zaborska www.ipolitika.sk

Europoslankyňa Anna Záborská je presvedčená, že ak by Štátny ústav kontroly liečiv (ŠÚKL) povolil predaj potratovej tabletky RU 486, konal by protiústavne. Vyzýva preto ministerku zdravotníctva a riaditeľa ŠÚKL, aby zamietol žiadosť o registráciu pre prípravok Mifegyn, ktorú podala spoločnosť Exelgyn v máji minulého roku. Rozhodnutie sa očakáva už v najbližších dňoch.

“Ústava SR garantuje právo na ochranu života aj pred narodením. Zároveň aj harmonizovaná legislatíva EÚ dáva každému členskému štátu právomoc rozhodovať o tom, či na svojom území umožní predaj prípravkov vyvolávajúcich potrat. Verím, že Ministerstvo zdravotníctva aj Štátny ústav kontroly liečiv dobre poznajú platnú legislatívu a nepovolia predaj potratovej tabletky na Slovensku,”zdôraznila Anna Záborská.

www.ipolitika.sk

Europoslankyňa tiež upozornila na nedávny rozsudok Súdneho dvora EÚ v prípade Brustle vs. Greenpeace, podľa ktorého ľudské embryo “predstavuje každé ľudské vajíčko od štádia oplodnenia” a je potrebné rešpektovať jeho dôstojnosť. Prípravok Mifegyn nie je antikoncepcia. Pod označením RU 486 bol vyvinutý s jediným cieľom – umelo vyvolať potrat a smrť ľudského zárodku.

“Štát, ktorý čelí demografickej kríze, by mal namiesto liberalizovania potratov hľadať spôsoby, ako podporiť ženy v rozhodnutí prijať počaté dieťa,” dodala Záborská.

 zdroj: kdh.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>