Vlastenectvo treba povýšiť nad „kolenačkovú“ politiku voči Bruselu

FOTO_DANKO-330x290 www.ipolitika.sk

Začiatkom októbra tohto roku sa stal na žilinskom sneme novým predsedom Slovenskej národnej strany, keď vo voľbách nemal protikandidáta. Do čela národniarov ho zvolilo 153 zo 156 delegátov snemu. „S hrdosťou a so cťou som prijal výzvu byť predsedom najstaršej politickej strany,“ povedal vtedy Anton Danko, ktorý delegátom snemu predstavil víziu silnej národnej a zjednotenej SNS s orientáciou na nové komunikačné prvky a pri výstavbe strany s upriamením pozornosti najmä na mladých ľudí z praxe. S novým predsedom SNS hovoríme o tom, ako sa mu darí presadzovať predstavy a volebné tézy do praxe.

Pochádzate z Revúcej, teda z mesta prvého slovenského gymnázia. Formovalo vás prostredie tohto gemerského mestečka?

Je pochopiteľné, že toto prostredie ma formovalo. Najmä však osobnosť Štefana Marka Daxnera – všetky závažné dokumenty ako Memorandum, zriaďovateľské listiny Matice či založenia SNS nesú odtlačok pera Š. M. Daxnera. Bol to človek, ktorý pochádzal z Tisovca a celý život zasvätil národnému boju. Okrem toho som študoval na prvom slovenskom gymnáziu Martina Kukučína, takže som bol denne konfrontovaný s touto významnou osobnosťou slovenskej literatúry, samozrejme vedel som aj o ďalších významných absolventoch nášho gymnázia. Najmä naše slovenčinárky – panie učiteľky Krajcová a Blahová – nám vštepovali hrdosť na to, že sme z Gemera.

Pred dvoma rokmi ste vstúpili do najvyššej politiky, a to hneď na post prvého podpredsedu strany. Predtým ste však neboli ani poslancom, ani inak stranícky známym politikom. Druhá vec je, že svoju šancu ste využili a stali ste sa jednou z dvoch mediálne najznámejších tvárí strany. Kedy ste vstúpili do SNS a za akých okolností ste sa stali podpredsedom? Aká teda bola vaša cesta k najvyšším straníckym pozíciám v SNS?

www.ipolitika.sk

Prvé dotyky s politikou som získal v roku 1998, keď som pracoval v kancelárii ministra obrany Jána Siteka; práve vtedy som naplno nahliadol do politickej kuchyne. Videl som do vzťahov medzi výkonnou mocou a, samozrejme, hlboko som vnímal aj stranícke zázemie politiky. Potom som sa však venoval svojej osobnej právnickej kariére, vybudoval som si prosperujúcu advokátsku kanceláriu a až v roku 2007 som oficiálne vstúpil do SNS. Môj motív bol veľmi jednoduchý – som človek z praxe, ktorý sa sám vypracoval, a niektoré veci v reálnej politike mi už veľmi prekážali, nedokázal som sa na to iba tak dívať. Nechcel som len doma nadávať a frflať. Ak chce človek niečo skutočne zmeniť, nemôže inak, len vstúpiť do tej politiky. V roku 2008 som sa stal okresným predsedom v Bratislave I. a bol som nominant strany v rôznych ústredných volebných komisiách, zároveň som bol členom ústavnoprávnej komisie na zmenu ústavy a obmedzenia poslaneckej imunity, pôsobil som ako poradca poslancov. Tým som sa dostal do povedomia, a preto pre ľudí z vnútra SNS moja nominácia nebola taká prekvapujúca. No a keď som vstúpil do politiky, tak som pochopil, že ak má SNS uspieť, je potrebné priniesť isté nové prvky, ktoré majú šancu osloviť aj mladých ľudí. A aj moja pozícia bola nakoniec akýmsi výsledkom dlhodobejšej diskusie v strane. V SNS sa stalo to, že zodpovední ľudia v strane si uvedomili, že moc sa medzi rovesníkmi odovzdáva bojom a medzi generáciami akosi prirodzene. SNS je štandardná strana, v ktorej nastala generačná výmena s výhľadom, že môžeme budovať nový tím na 5 až 10 rokov. Môj cieľ pri vedení strany je veľmi jednoduchý. Staviam na pragmatizmus, jednoduchý sedliacky rozum s cieľom pomôcť ľuďom. Mám pocit, že ľudia, ktorí sú vo funkciách, málokto z nich zažil skutočný život, málokto vie, čo je to stáť v podateľni, platiť kolky, stáť u lekára, skrátka, čo trápi skutočných ľudí.

viac na Vlastenectvo treba povýšiť…

zdroj: sns.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>