Vláda pridá učiteľom 5 percent

vlada_skolstvo www.ipolitika.sk

Vláda pridá učiteľom päť percent. Informoval o tom predseda vlády SR Robert Fico po mimoriadnom rokovaní vlády (6. december).

Kabinet schválil od 1. januára 2013 päťpercentné zvýšenie tarifných platov pedagogických zamestnancov regionálneho školstva a päť percent pridá aj nepedagogickým zamestnancom prostredníctvom účelovo viazaných prostriedkov.Prostriedky na platy bude musieť vláda získať zoškrtaním výdavkov v niektorých rezortoch, keďže rezerva nepostačuje. „Do určitej miery budú poškodené iné oblasti spoločenského života, počnúc kultúrou a ďalšími, ktoré sa budú musieť poskladať na to, aby sme mohli toto zrealizovať,” povedalRobert Fico.

Kabinet schválil nariadenie, ktoré garantuje, že peniaze určené mestám, obciam a vyšším územným celkom sa dostanú do správnych rúk a nebudú určené na iné účely. Zriaďovatelia musia dať na platy učiteľov celú sumu mzdového normatívu. Plat učiteľa v regionálnom školstve by tak v budúcom roku mal stúpnuť v priemere mesačne o 50 až 60 eur. Plánujeme na rok 2013 poslať mestám, obciam a VÚC na každého jedného učiteľa v priemere 896 eur, ak k tomu pripočítame 5-percentné zvýšenie tarifných platov, môžeme hovoriť o sume, ktorá bude okolo 930 eur,” uviedol premiér. Preto plníme záväzok, že plat učiteľa v regionálnom školstve musí byť vyšší ako je priemerný plat v hospodárstve. Ak zrátame všetky sumy a vylúčime aj riziká, prípadne štatistické chyby, môžeme hovoriť o tom, že napriek kríze vláda rozhodla o zvýšení platu učiteľa na základných a stredných školách o 50 až 60 eur. Ministri, ktorí stoja za mnou, sa rozhodli, že zoškrtajú výdavky vo svojich rezortoch a budú do určitej miery poškodené iné oblasti spoločenského života, ktoré sa poskladajú na to, aby sme toto mohli zrealizovať,” dodal Robert Fico.

www.ipolitika.sk

Kabinet podľa premiéra rozhodol aj napriek tomu, že požiadavky školských odborárov sú nereálne a naďalej sú pripravení organizovať protesty. „Je mi ľúto, že nedošlo k dohode s odborármi, pokiaľ ide o platové požiadavky učiteľov. Vzhľadom na objektívnu situáciu, ktorú na Slovensku máme, a ktorá je v Európe a vo svete, sú ich požiadavky pre túto vládu úplne nereálne,” vyhlásil predseda vlády s tým, že kabinet nemá na desaťpercentné zvýšenie platov.

Premiér uviedol, že školstvo po dvadsiatich rokoch potrebuje zmeny. „My sa chceme k tejto výzve postaviť čelom. Musíme hovoriť o počte škôl, učiteľov. Chceme hovoriť o prepojení praxe a škôl, o súkromných školách,” uviedol s tým, v školstve by mohlo byť vytvorené fórum, kde sa budú prijímať najvážnejšie rozhodnutia týkajúce sa škôl. Vláda je ochotná stretnúť sa pri riešení zásadných otázok v školstve aj s odborármi.

Vyhovieť požiadavke odborárov, aby štát od roku 2014 každoročne zvýšil investície do školstva na úrovni 0,3 percenta HDP, však kabinet vyhovieť nemôže. „Ak by sme v roku 2014 pristúpili k takému navýšeniu a potom aj v roku 2015, tak je to dohromady suma takmer 800 miliónov,“ skonštatoval premiér.


pozrite si vyhlásenie vlády k situácii v školstve

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>