Trenčín robí najväčšiu reformu verejných financií

logo_trencin www.ipolitika.sk

Za dva roky poklesol dlh mesta Trenčín o takmer 40 percent. Informoval o tom primátor Richard Rybníček na poslednom tohtoročnom mestskom zastupiteľstve 12.decembra.

Na konci februára tohto roku bol každý Trenčan zadlžený sumou 515 eur, k 31. októbru dlh na jedného obyvateľa mesta klesol na 436 eur. Celková výška dlhu je v súčasnosti 24,2 milióna eur, čo je dokonca menej, ako tomu bolo na konci roka 2008, kedy bol Trenčín zadlžený sumou 26,5 milióna eur (477 eur na občana).

Dane a poplatky sa nezvyšujú

V Trenčíne sa naposledy valorizovali miestne dane a poplatky za odpad v roku 2012, k čomu mesto muselo pristúpiť po mnohých rokoch. „S poslancami sme sa zhodli na tom, že nebudeme prenášať ťarchu dlhov mesta na občanov. Preto sa ani dane, ani poplatky zvyšovať nebudú,“povedal Richard Rybníček.

Plat primátora zostáva najnižší

Od 1.januára 2013 nedôjde ani k zmene platu primátora Trenčína. Richard Rybníček má teda i naďalej najnižší plat spomedzi všetkých krajských primátorov. Od 1.júna 2011 poberá mesačnú mzdu na úrovni zákonného minima. Mesačná mzda primátora Trenčína bola v tomto roku 2.508 eur. O zníženie platu ešte pred rokom a pol požiadal z vlastnej iniciativy. „Urobil som to kvôli veľmi zlej finančnej situácii mesta a tiež z presvedčenia a solidarity s občanmi, ktorí trpezlivo znášali nemalé úsporné opatrenia. Ale urobil som to nielen ja, ale aj poslanci,“ povedal R.Rybníček.

www.ipolitika.sk

Trenčín je príkladom pre Slovensko

Poslanci trenčianskeho mestského zastupiteľstva sa dokonca vzdávajú nákupu nových notebookov a naviac na návrh predsedu poslaneckého klubu SMER-SD Daniela Beníčka sa v rozpočte na budúci rok znižuje položka Mzdy pre mestský úrad a mestskú políciu o 5 percent. Rovnako budú znížené aj odmeny mestským poslancom.

„Keď k tomu všetkému pridáme fakt, že sa nám za dva roky podarilo znížiť dlh o 40 percent, tak potom mesto Trenčín je príkladom pre celé Slovensko a aj pre Vládu SR, ktorá vyzýva samosprávy, aby šetrili aj na vlastných mzdách. My v Trenčíne to už dávno robíme, a to tak, že nižšie sa už ísť v našom prípade nedá. Naše mesto urobilo najväčšiu reformu a ozdravenie verejných financií,“ povedal trenčiansky primátor.

zdroj: trencin.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>