Súkromným školám chce vláda vziať peniaze

www.ipolitika.sk

Za absurdné a zvrátené to pre HN označil  bývalý minister školstva  Martin Fronc. Školy vyberajúce školné, by mali prísť o polovicu štátnej dotácie pre HNClub to dnes vyhlásil premiér Robert Fico.

www.ipolitika.sk

Hospodárske noviny ďalej v správe uviedli, že   premiér chce obrať súkromné školy o polovicu peňazí, ktoré dostávajú od štátu a použiť ich na platy učiteľov. Myslí si, že nie je správne, keď tieto školy dostávajú zo štátnej kasy rovnaké peniaze ako verejné a zároveň vyberajú školné. To sa pohybuje od nuly do 250 eur mesačne, niektoré školy vyberajú aj zápisné. Informáciu pre HN potvrdilo aj ministerstvo školstva. „Ak by škrtli polovicu dotácie, školám by ročne chýbalo 550 až 650 eur na jedného žiaka, ktoré by pýtali od rodičov. Fico však zdôraznil, že zníženie normatívu by sa netýkalo stredných škôl, ktoré prevádzkujú priemyselné podniky,“ uvádza sa v HN.  O chystanom kroku  podľa HN nevie nič prezidentka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Saskia Repčíková vraví, že o pláne na zníženie normatívu nič nevie. Súkromné školy nie sú podľa nej štandardný biznis, pretože štát im predpisuje ako a čo majú učiť.  „Ich školský vzdelávací program musí byť v súlade so štátnym, inak im štát berie 15 percent z finančných prostriedkov,” zdôraznila. Štát podľa nej navyše aj tak nič neušetrí, lebo pri znížení dotácie prejdú žiaci do verejných škôl. Za absurdné a zvrátené to pre HN označil  bývalý minister školstva  Martin Fronc. Upozorňuje, že občania sú si v právach rovní a majú teda rovnaký nárok aj na platenie vzdelávania. Pripomína, že rodičia zapísali svoje deti za istých zákonných podmienok a aby sa vláda vyhla retroaktivite, musela by škrtnutie normatívov ohlásiť niekoľko rokov vopred. Repčíková pre HN  dodala, že polovica súkromných škôl nevyberá žiadne školné, zníženie normatívu by teda pre ne bolo likvidačné a diskriminačné voči rodičom.

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>