SR má zmluvu o sociálnom zabezpečení s USA

sr_usa www.ipolitika.sk

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter podpísal s veľvyslancom Spojených štátov amerických v SR Theodorom Sedgwickom Zmluvu medzi Slovenskou republikou a Spojenými štátmi americkými o sociálnom zabezpečení.

Z pohľadu ministerstva ide o jednu z najdôležitejších zmlúv v tejto oblasti, pretože sociálne zabezpečí najmä veľké množstvo občanov Slovenskej republiky, ktorí boli, sú alebo budú zamestnaní v USA. „Doteraz sa Slovenská republika vo vzťahu k Spojeným štátom americkým riadila zmluvou, ktorá už má takmer 50 rokov a zďaleka nezodpovedala súčasným medzinárodným požiadavkám. Práve preto bolo nevyhnutné prijať konkrétny dokument, ktorý by vyjadroval priamy vzťah medzi Slovenskou republikou a Spojenými štátmi americkými,“ zdôraznil minister Richter.

www.ipolitika.sk

Dohoda umožňuje, aby občan pracujúci v zahraničí neodvádzal  sociálne odvody v obidvoch krajinách, ale iba v tej, v ktorej pracuje. Zároveň zabezpečuje obojstranné vyplácanie dôchodkov, na ktoré vznikol nárok za obdobie poistenia získaného na území jedného štátu, bez ohľadu na bydlisko slovenských a amerických občanov.  ”V spleti globálneho trhu, ktorý je poznačený stále intenzívnejším pohybom pracovnej sily medzi jednotlivými krajinami, sú takéto zmluvy výhodné pre zamestnancov, zamestnávateľov, a aj vlády; sú takzvaným win-win-win riešením,” dodal veľvyslanec Sedgwick. Obidve strany sa zároveň zhodli na tom, že podpis tejto zmluvy je významným prejavom dôvery a vzájomnej spolupráce oboch krajín.

Ku koncu minulého roka sa do USA vyplácalo 399 dôchodkov. Počet občanov USA zamestnaných na našom území bol 279 osôb.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí
a rodiny SR

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>