Schválený rozpočet je antisociálny

parlament_190839 www.ipolitika.sk

Schválený štátny rozpočet pre budúci rok je podľa opozičných strán nereálny, antisociálny a neudržateľný. Ako uviedol krátko po schválení rozpočtu v parlamente predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo, vláda Roberta Fica si týmto rozpočtom kúpila za drahé peniaze kúsok času.Je to mimoriadne zlá správa pre všetkých ľudí na Slovensku, pretože toto naháňanie príjmov bude zasa vyháňať zo Slovenska prácu,” uviedol na tlačovej besede Frešo. Dodal pritom, že je presvedčený, že sa bude musieť rozpočet v budúcom roku v parlamente

Podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára je naplánovaný deficit verejných financií v budúcom roku pod úrovňou troch percent hrubého domáceho produktu neudržateľný. Očakávania vlády týkajúce sa daňových príjmov sú totiž podľa Bugára nadhodnotené. Štátny rozpočet podľa Bugára prispeje aj k zvyšovaniu nezamestnanosti a poklesu životnej úrovne občanov. “Tento štátny rozpočet je dôkazom toho, že Smer na problém reaguje vytváraním ďalších problémov,” konštatoval vo štvrtok Béla Bugár.

KDH podľa Pavla Hrušovského považuje rozpočet za antisociálny, nesplniteľný a nereálny. “Návrh zákona siaha ľuďom na peňaženky, núti obce a vyššie územné celky šetriť, ale na druhej strane sme svedkami toho, že štát ide míňať viacej takmer o pol miliardy eur,” upozorňuje Hrušovský.

www.ipolitika.sk

Parlament vo štvrtok podľa očakávania schválil návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. V dopoludňajšom hlasovaní sa za schválenie rozpočtu vyjadrilo zo 146 prítomných 82 poslancov, proti bolo 64 poslancov. Národná rada SR zároveň schválila aj dva pozmeňujúce návrhy k rozpočtu z dielne vládneho Smeru-SD. Tým prvým sa do rozpočtu zapracúva krytie nového očakávaného výpadku príjmov z daní a odvodov a tým druhým zase rozhodnutie o zvýšení platov učiteľov o 5 %.

Podľa schváleného pozmeňujúceho návrhu sa tak očakávaný výpadok v budúcoročnom rozpočte rieši rozpustením časti vytvorenej rezervy na možný zhoršený ekonomický vývoj, znížením výdavkov niektorých kapitol a zvýšením hotovostného deficitu. Rozpočtované príjmy rozpočtu sa tak znižujú zo 14,176 mld. eur na 13,916 mld. eur a výdavky klesajú zo 17,235 mld. eur na 17, 002 mld. eur. Rozpočtovaný deficit sa tak zvyšuje z pôvodných 3,059 mld. eur na 3,085 mld. eur, pričom by mal dosiahnuť 2,94 % hrubého domáceho produktu (HDP).

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>