Prezident rozhodne o Čentéšovi, na verdikt súdu nebude čakať

gasparovic1 www.ipolitika.sk

Prezident zmenil názor, pretože verdikt ústavného súdu sa odkladá. Mohlo by to trvať aj niekoľko mesiacov.

Prezident Ivan Gašparovič už nebude čakať na rozhodnutie ústavného súdu o sťažnosti Jozefa Čentéša, ktorou namietal porušenie práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám a ďalších práv.

Ešte pred týmto verdiktom hlava štátu rozhodne, či parlamentom zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora vymenuje alebo nevymenuje.

„Či to bude teraz, alebo po sviatkoch, to vám ešte nepoviem. Ale určite rozhodnem skôr, ako som si to sám predstavoval, že budem rozhodovať až po poslednom rozhodnutí ústavného súdu,” povedal Gašparovič. Prezident to potvrdil po pondelkovom stretnutí s lídrami ľudovej platformy KDH-Most-Híd-SDKÚ-DS, ktorí apelovali u hlavy štátu, aby Čentéša vymenoval.

To, či Čentéša vymenuje, neprezradil

Prezident svoje rozhodnutie nečakať na verdikt o Čentéšovej sťažnosti zdôvodnil okolnosťami, ktoré rozhodovaniu ÚS predchádzajú. Ústavný súd mal rozhodnúť už 20. novembra o Čentéšovej sťažnosti, ale ten namietal zaujatosť dvoch sudcov, takže súd rozhodovanie odložil. Prezident sa dozvedel, že tento Čentéšov podnet ÚS prijal a pravdepodobne zmení členov senátu.

„Dozvedel som sa aj to, že ústavný súd pôjde zrejme na dovolenky,” povedal prezident s tým, že nevie, ako dlho budú trvať a potom bude senát študovať tento spis. „To už ja neviem povedať, v akej časovej lehote, ale môže to byť aj niekoľko mesiacov”. Preto zváži túto situáciu a rozhodne.

Prezident nepovedal, či Čentéša vymenuje, alebo nie, spomenul len zásadu, ktorou sa bude riadiť. „Na mňa žiaden politický tlak nebude platiť, nebudem ho vnímať,” vyhlásil s tým, že jeho rozhodnutie bude v súlade s ústavou.

www.ipolitika.sk

Prezident hovorí, že ak by Čentéša nevymenoval, tak je vecou poslancov, ako budú ďalej postupovať. Pripomenul, že už po prvej voľbe hovoril by kandidáti Jozef Čentéš a Dobroslav Trnka znova kandidovať nemali. Zdôraznil, že politický tlak v tejto otázke neprijme, ani od opozičných, ani od vládnej strany. Na otázku, či by mal problém s vymenovaním kandidáta, ktorého by zvolili poslanci jednej strany, reagoval Gašparovič vyjadrením, že „ak prebehnú voľby procesne, ale aj hmotno-právne, prezident nemá dôvod, prečo by nemenoval”.

Podľa neho však treba zmeniť systém voľby generálneho prokurátora tak, aby do nich mohli čo najmenej zasahovať politické strany. Systém voľby generálneho prokurátora prokurátormi od okresnej až po generálnu úroveň sa dá podľa prezidenta veľmi rýchlo naformulovať do zákona.

„Samozrejme, že musela by sa potom zmeniť aj ústava,” dodal. Je aj za to, aby menovanie generálneho prokurátora po voľbe v národnej rade nemusel podpisovať prezident. „Nech si ho zvolí národná rada s konečnou platnosťou”.

Prezident vyzval poslancov bývalého parlamentu, aby chybu hľadali u seba

Prezident na adresu poslancov predchádzajúcej zostavy parlamentu poznamenal, že dobre vedeli o končiacom funkčnom období generálneho prokurátora a nového včas nezvolili. „Nehľadajte chybu u niekoho iného, v prvom rade hľadajte chybu u seba páni poslanci,” povedal.

Skutočnosť, že sa voľba generálneho prokurátora takto natiahla, nie je len “zásluhou” prezidenta, ale v prvom rade poslancov. Gašparovič pripustil, že v tejto otázke už mohol rozhodnúť, ale počkal na výklad, o ktorý ÚS požiadali poslanci.

Audiozáznam tlačovej besedy nájdete tu:
http://www.ta3.com/clanok/1011477/tb-po-rokovani-ludovej-platformy-s-prezidentom-o-generalnej-prokurature.html

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>