Prezident koná proti ústavnému poriadku

gasparovic1 www.ipolitika.sk

Prezident Ivan Gašparovič podľa všetkého nerozumie alebo nechce rozumieť rozhodnutiu Ústavného súdu ohľadom právomocí hlavy štátu pri vymenovaní generálneho prokurátora.

Podľa tohto rozhodnutia je prezident povinný vymenovať Národnou radou zvoleného generálneho prokurátora v primeranej lehote, alebo oznámiť zákonodarnému zboru závažné, nie svojvoľné dôvody, pre ktoré ho nevymenuje.

Prezident Gašparovič sa však v rozpore s výkladom Ústavného súdu rozhodol čakať na výsledok konania Ústavného súdu vo veci, ktorú mu dal na posúdenie parlamentom zvolený kandidát na generálneho prokurátora Jozef Čentéš. Paradoxne, je to práve sťažnosť na nečinnosť prezidenta pri jeho vymenovaní.

Ocitli sme sa tak v absurdnej situácii, keď primeraná lehota, ktorú má hlava štátu na rozhodnutie, je dnes určená dĺžkou konania iného štátneho orgánu v kauze, v ktorej je napadnutá prezidentova  nečinnosť.

www.ipolitika.sk

Z postojov Ivana Gašparoviča vyplýva, že ak Ústavný súd neskonštatuje porušenie práv Jozefa Čentéša ako dôsledok prezidentovej nečinnosti, Ivanovi Gašparovičovi  tým vznikne legitímny dôvod, aby ho za generálneho prokurátora nevymenoval. To je však úplne prekrútenie nálezu Ústavného súdu.

Vyzývame preto prezidenta Slovenskej republiky, aby prestal deformovať právny poriadok Slovenskej republiky svojimi svojvoľnými a alibistickými interpretáciami a urýchlene rozhodol vo veci vymenovania generálneho prokurátora Slovenskej republiky. Primeraná  lehota už predsa dávno uplynula a vzhľadom k aktuálnym udalostiam na Generálnej prokuratúre je táto otázka viac ako akútna.

zdroj: strana-sas.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>