Predseda KDH Ján Figeľ požiadal gréckeho premiéra, aby neboli proti našej eurominci

figel_rozhovor_10_2 www.ipolitika.sk

Predseda KDH Ján Figeľ požiadal predsedu gréckej partnerskej strany NEA DEMOKRATIA a premiéra gréckej vlády Antonia Samarasa, aby jeho reprezentácia bola na rokovaniach ECOFIN (Rada ministrov financií EÚ) ústretová voči pôvodnému návrhu slovenskej euromince k 1 150. výročiu príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie.

„Postoj Francúzska ponechávam na komunikáciu medzi socialistami Francoisa Hollanda a Roberta Fica,“ povedal Figeľ dnes (10.decembra 2012) pre agentúru SITA s tým, že v Európe nestačí bojovať o fondy a rozpočet, ale treba sa usilovať aj o zachovanie základných hodnôt, kultúry a identity jednotlivých krajín, ktoré tvoria spoločenstvo EÚ. Práve Gréci a Francúzi boli proti tomu, aby vierozvestovia na minci mali nad hlavami svätožiaru a na odeve kríže.

www.ipolitika.sk

NBS chce vydať pamätnú dvojeurovú mincu, venovanú 1 150. výročiu príchodu svätých Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu. V rámci štandardného procesu zaslala NBS návrh na mincu do pripomienkového konania európskym inštitúciám, z neho vzišiel návrh, aby na minci nebola svätožiara a ani kríže. Slovenská banková rada to pôvodne akceptovala. Po intervenciách viacerých politických strán, politikov a cirkvi ustúpila a presadzuje pôvodnú verziu.
V EÚ sa podľa predsedu KDH Jána Figeľa rešpektuje nie náboženská neutralita, ale náboženská rozmanitosť. Postoj NBS nebol podľa Figeľa postojom hrdého a suverénneho štátu, ale štátu, ktorý nadbieha želaniam iných štátov. „Ústup NBS voči námietkam Francúzska a Grécka pri eurominci bol však v línii vládnej politiky. V základnom programovom dokumente z mája 2012 sa píše, že vláda vytvorí podmienky pre dôstojné pripomenutie si 20. výročia prijatia Ústavy Slovenskej republiky a vzniku samostatného štátu ako aj výročia príchodu Cyrila a Metoda na naše územie. Vláda Roberta Fica sa teda nehlási k atribútom svätosti byzantských vierozvestov rovnako, ako to robili vlády komunistickej strany do roku 1989,“ povedal dnes pre agentúru SITA Figeľ.

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>