Pavol Zajac: SMERom k hazardu

9B1F1837 www.ipolitika.sk

Poslanci NR SR schválili dnes 5. decembra 2012 vládnu novelu zákona o hazardných hrách. Hlasovalo za ňu 86 poslancov zo Smeru a opozičnej SaS. Novela pripravená ministerstvom financií by mala po podpise prezidenta nadobudnúť účinnosť 1. januára 2013.

Slabá náplasť na rozširujúce sa rady ľudí závislých od hazardu

Schválením novely sa odvody z niektorých hazardných hier od začiatku budúceho roka zvýšia. Rovnako sa do praxe zavedú aj niektoré opatrenia na boj proti závislosti na hazardných hrách. V rámci opatrení, ktoré by mali vplývať na znižovanie záujmu ľudí o účasť na hazardných hrách, rezort financií napríklad sprísňuje možnosť umiestnenia reklamy upozorňujúcej na výšku výhry alebo na možnosť získania výhry. A to tak, aby nebola viditeľná z vonkajšej strany budov, resp. priestorov, v ktorých sa prevádzkujú hazardné hry.  „Ide najmä o rôzne jackpotové tabule, reklamné tabule, či iné tabule s pohyblivým alebo blikajúcim textom, ktoré oznamujú výšku možnej výhry,” spresňuje rezort financií.

Ďalším z opatrení je povinnosť pre prevádzkovateľov hazardných hier zverejniť pre hráčov na herných zariadeniach informáciu o telefónnom čísle na špecializované zdravotnícke zariadenie, pôsobiace v oblasti prevencie, diagnostiky a liečby látkových a nelátkových závislostí. Uvedené riešenia sú podľa poslanca KDH Pavla Zajaca slabou náplasťou na rozširujúce sa rady ľudí závislých od hazardu. „Je to taký istý nezmysel ako zverejňovanie telefónnych čísel liečební na injekčných striekačkách, ktoré sa rozdávajú narkomanom,“  zdôraznil poslanec Zajac počas rozpravy k zákonu.
V novele sa upresňuje aj pôsobnosť obce v oblasti hazardných hier, precizujú sa informačné výstupy Finančného riaditeľstva SR predkladané ministerstvu financií a zavádzajú sa ďalšie spresnenia vyplývajúce z poznatkov z praxe. Ide napríklad o používanie pojmu kasína, vyčíslenie základného imania v eurách či o postupy pri nakladaní s finančnou zábezpekou.

Novelou sa zvyšuje aj napríklad odvod z hernej istiny pri stávkových hrách a charitatívnej lotérii z 5,5 % na 6 %, pričom pri kurzových stávkach sa zvyšuje odvod z hernej istiny z 5 % na 5,5 %. Nezvyšuje sa však odvod z hernej istiny pri dostihových stávkach, ktorý ostáva na úrovni 1 %. Rezort financií navrhol taktiež zvýšiť paušálny odvod do štátneho rozpočtu za každý výherný prístroj z 1 900 eur na 2 100 eur. Na základe novely sa zvyšuje aj odvod z prevádzkovania hazardných hier prevádzkovaných prostredníctvom technických zariadení obsluhovaných priamo hráčom, ako aj odvod z prevádzkovania videohier.

V rámci hlasovania však neprešlo viacero pozmeňujúcich návrhov, ktoré predložili opoziční poslanci.

Predseda Krajskej Rady KDH v Prešove a poslanec NR SR Pavol Zajac v rozprave k zákonu predložil päť pozmeňujúcich návrhov:
·    zrušenie podmienky konania miestneho referenda k vydaniu VZN obce o zrušení prevádzkovania hazardných hier na svojom území,
·    zrušenie možnosti prevádzkovania hracích automatov v iných zariadeniach (krčmy, pohostinstvá, reštaurácie) a ich prevádzkovanie výhradne v herniach na to určených,
·     obmedzenie prevádzkového času herní na 16.00 až 04:00 h nasledujúceho dňa,
·     rozšírenie kontrolnej právomoci aj na obce (mestská a obecná polícia), napr. dodržiavanie zákazu hrania
hazardných hier mladších ako 18 rokov, dodržiavanie zákazu prevádzkovania hazardných hier menej ako 200
metrov od škôl a školských zariadení,
·     sprísnenie sankcií za porušovanie zákazov – pokuty pre prevádzkovateľa od 330 do 3 300 eur

www.ipolitika.sk

Ani jeden z návrhov však nebol parlamentom prijatý. Neprešli ani iné opozičné návrhy. Celkovo sa dá povedať, že schválená novela zákona o hazardných hrách je viac ako ústretová voči prevádzkovateľom hazardu,“  skonštatoval po hlasovaní poslanec  NR SR za KDH Pavol Zajac.

Najdôležitejšou zmenou oproti navrhovanej novele z dielne ministerstva financií je pozmeňujúci návrh Ladislava Kamenického (Smer-SD), ktorý na obmedzenie hazardu navrhol namiesto referenda petíciu. Obce tak budú môcť vydať všeobecne záväzné nariadenie obmedzujúce prevádzkovanie hazardných hier v prípade, ak sa obyvatelia obce petíciou sťažujú, že sa narúša verejný poriadok v súvislosti s hraním hazardných hier, pričom takúto petíciu musí podporiť najmenej 30 percent obyvateľov. Podľa poslanca Pavla Zajaca je táto zmena prijateľnejšia ako pôvodne navrhované referendum. „Jednak je finančne menej náročné, lebo každá obec by si realizáciu referenda, vrátane komisie, musela platiť. Takisto je petícia lepšia aj po stránke realizácie, keďže zbieranie podpisov nie je časovo ohraničené v porovnaní s referendom, ktoré je zvyčajne 1 – 2 dni,“  zdôraznil Zajac.

Na základe schváleného pozmeňujúceho návrhu poslancov Antona Martvoňa a Petra Šucu za Smer-SD, ktorý niesol rukopis prevádzkovateľov hazardu, prešlo skrátenie navrhovanej ročnej lehoty platnosti doteraz prijatých VZN obmedzujúcich prevádzkovanie hazardných hier. Ich schválený návrh ukončuje platnosť doteraz prijatých VZN už 30. júna 2013. Z tohto dôvodu odporúča poslanec Pavol Zajac všetkým samosprávam, kde je hazard zakázaný, ale aj občanom, ktorí chcú hazardné hry vo svojom meste alebo obci obmedziť, aby už teraz rozbehli petičnú akciu, lebo do konca júna budú musieť vyzbierať podpisy 30% občanov. Až na základe tejto petície bude môcť obec prijať nové VZN, ktorým obmedzí hazard na svojom území z dôvodu narúšania verejného poriadku v súvislosti s hraním hazardných hier.

Prešiel aj pozmeňujúci návrh Petra Náhlika (Smer-SD), ktorým sa v zákone o správnych poplatkoch upravuje výška poplatkov v stavebnej oblasti. Tieto zmeny pôvodne predstavila podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová (Smer-SD), ktorá neskôr svoj pozmeňujúci návrh stiahla. Zmajkovičová si za predstavené zmeny vyslúžila kritiku opozície, keďže Smer týmto krokom napríklad podľa poslanca SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka opravuje vlastný zákon, ktorý len nedávno schválil. „To je tak neprofesionálne a svedčí to o strašnom bordeli, ktorý tam máte,“ vyhlásil v rozprave k novele minulý týždeň Kaník. Chybu pri príprave pôvodných zmien v oblasti stavebných poplatkov pripustil aj minister financií Peter Kažimír.„Vždy je lepšie sa vrátiť z kratšej cesty,“ vyhlásil v utorok Kažimír, pričom vyjadril ľútosť v súvislosti s predchádzajúcou chybou a ospravedlnil sa za ňu.

Vystúpenie poslanca NR SR za KDH v rozprave k zákonu o hazardných hrách nájdete tu:
http://mmserv2.nrsr.sk/NRSRInternet/Vystupenie/93291/Zajac_Pavol.html

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>