Odvody z hazardných hier budú vyššie

hazard www.ipolitika.sk

Od januára budúceho roka sa zvýšia odvody pri niektorých hazardných hrách. Vyplýva to z novely zákona o hazardných hrách, ktorú schválili poslanci na 11. schôdzi Národnej rady SR. Novela má priniesť aj viaceré opatrenia, ktoré pomôžu v prevencii a boji proti závislosti od týchto hier. Ak novelu podpíše prezident SR, účinnosť nadobudne od 1. januára 2013.

Ministerstvo financií chce dopomôcť k znižovaniu záujmu ľudí o účasť na hazardných hrách. Jedným z opatrení má byť sprísnenie možnosti umiestnenia reklamy upozorňujúcej na výšku výhry alebo na možnosť získania výhry. Po novom by nemala byť viditeľná  z vonkajšej strany budovy, príp. priestorov, v ktorých sa hazardné hry prevádzkujú. „Ide najmä o rôzne jackpotové tabule, reklamné tabule či iné tabule s pohyblivým alebo blikajúcim textom, ktoré oznamujú výšku možnej výhry,“ spresnilo ministerstvo financií.

Prevádzkovatelia hazardných hier by mali na herných zariadeniach zverejniť informáciu o telefónnom čísle na špecializované zdravotnícke zariadenie, pôsobiace v oblasti prevencie, diagnostiky a liečby látkových a nelátkových závislostí.

Sprísnené pravidlá chystá rezort aj na osoby, ktoré vykonávajú stály dozor v herniach. S prevádzkovateľom by mali mať uzatvorený pracovno-právny vzťah a v herni by mali byť trvale prítomné.

Novelou sa zvyšujú viaceré odvody, napr. stávkové hry okrem dostihových stávok sa od budúceho roka zvýšia z 5,5 % na 6 % hernej istiny, pričom pri kurzových stávkach bude odvod po novom 5,5 % namiesto 5 %. Pri hazardných hrách prevádzkovaných prostredníctvom výherných prístrojov sa odvod zvýši za kalendárny rok a každý prístroj z 1900 na 2100 eur.

www.ipolitika.sk

Pri hazardných hrách prevádzkovaných prostredníctvom technických zariadení obsluhovaných priamo hráčmisa odvod od budúceho roka zvýši z 3600 na 3900 eur za rok za každé technické zariadenie. Odvod za videohrynarastie z 3900 eur za terminál na 4200 eur za rok.

Novela stanovuje tiež minimálny počet hracích zariadení, aby prevádzkovateľ mohol prevádzkovať herňu. Zároveň počet zariadení prevádzkovaných mimo herne môže byť v maximálnom počte dve hracie miesta.

Poslanci schválili pozmeňujúci návrh  Ľubomíra Petráka, ktorým sa menia podmienky pre obce v oblasti zákazu hazardných hier na ich území. Podľa vládnej novely sa už k všeobecne záväznému nariadeniu (VZN) malo vykonať aj referendum, pričom  to je platné pri účasti nad 50 % obyvateľov. Pozmeňujúci návrh zmenil podmienku referenda iba za petíciu platnú pri 30-% účasti ľudí z obce. „V súčasnosti platné nariadenia sú platné do 30. júna 2013, teda ak bude vôľa občanov opäť schváliť zákaz hazardu, tak je päťročná lehota na to, aby bola petícia a bolo prijaté nové všeobecne záväzné nariadenie, ktoré hazard bude podľa nových podmienok obmedzovať,“ uviedol poslanec NR SR Ľ. Petrák

Prešiel aj pozmeňujúci návrh Petra Náhlika, ktorým sa v zákone o správnych poplatkoch upravuje výška poplatkov v stavebnej oblasti.

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>