NR SR: Poslancov čaká tento týždeň rozpočet aj voľba šéfa NKÚ

parlament_190839 www.ipolitika.sk

V rozprave k rozpočtu dokončí svoje vystúpenie poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. Písomne sú okrem neho do diskusie prihlásení ďalší štyria poslanci, potom sa budú môcť zákonodarcovia do rozpravy hlásiť ústne

Pokračovanie diskusie o návrhu štátneho rozpočtu na rok 2013, voľba predsedu Najvyššieho kontrolného úradu, mimoriadna schôdza k problémom v školstve, ako aj rokovanie o vyslovení nedôvery ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi čaká poslancov nasledujúci týždeň.

Od utorka pokračuje deviatym dňom 11. schôdza národnej rady, v rozprave k rozpočtu dokončí svoje vystúpenie poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. Písomne sú okrem neho do diskusie prihlásení  ďalší štyria poslanci, potom sa budú môcť zákonodarcovia do rozpravy prihlásiť ústne.

Podvečer 11. decembra čaká plénum voľba predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Podľa dohody opozičných strán právo nominovať kandidáta na predsedu NKÚ patrí SaS, ktorá do funkcie navrhla Vladimíra Klimeša. Hoci Klimešovi deklarovali podporu všetky opozičné subjekty, je otázne, či vo voľbách uspeje. Zvolený totiž môže byť iba s podporou vládneho Smeru-SD. Už počas leta dvakrát v tajnej voľbe neuspel opozičný kandidát Kamil Krnáč. Premiér Robert Fico na jednu stranu opakovane priznáva, že post šéfa NKÚ patrí opozícii, na druhú stranu jeho poslanci za opozičného kandidáta nehlasujú. Fico chce, aby za kandidáta opozície hlasovali do jedného všetci opoziční poslanci. Ako to v tajnej voľbe vie dopredu zistiť, predseda vlády nevysvetlil.

www.ipolitika.sk

Do piatku by sa mala konať aj mimoriadna schôdza parlamentu k školstvu. Návrh na mimoriadne zasadnutie podala opozícia, od vlády chce počuť správu o situácii v školstve a návrhy riešení. Minister financií Peter Kažimír v piatok prekvapil poslednými prepočtami, podľa ktorých majú priemerné hrubé platy učiteľov oproti tomuto roku vzrásť o 11,2 percenta. Kým tento rok mali podľa údajov rezortov školstva a financií učitelia v regionálnom školstve priemerný hrubý plat 840 eur, v roku 2013 má dosiahnuť vďaka vládnym opatreniam 934 eur.

Po schválení štátneho rozpočtu parlament bude diskutovať o stave v justícii. Po tom, ako Smer-SD v polovici novembra zablokoval mimoriadnu schôdzu k stavu v justícii, navrhli tri opozičné subjekty odvolanie ministra spravodlivosti. Aj túto schôdzu strana Roberta Fica zablokovala. O problémoch v súdnictve sa preto bude hovoriť po rozpočte, ako to od začiatku presadzoval predseda parlamentu Pavol Paška.

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>