NITRA: Mesto odovzdalo ceny P. Hrušovskému, J. Greššovi a P. Bielikovi

logo_kdh www.ipolitika.sk

Na slávnostnom zasadnutí mestského zastupiteľstva v Nitre dnes (3. decembra 2012) v nitrianskej Synagóge odovzdávali Cenu mesta Nitra. Tento rok získal toto ocenenie Pavol Hrušovský, Ján Greššo a Peter Bielik.

Čerstvý šesťdesiatnik Pavol Hrušovský sa narodil 9. júna 1952 v Mani v okrese Nové Zámky. V rokoch 1989-1992 pôsobil ako vedúci právneho oddelenia v spotrebnom družstve Jednota SD Nitra, potom bol prednostom Okresného úradu v Nitre. V rokoch 1990-1992 bol poslancom Federálneho zhromaždenia a v období 1992-1998 bol poslancom Národnej rady (NR) SR za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Za poslanca NR SR bol zvolený aj vo volebnom období 2002-2006. V tomto čase zastával post predsedu NR SR. V roku 2006 bol opätovne zvolený za poslanca parlamentu. V rokoch 2000-2009 stál na čele KDH. V roku 2011 bol znovuzvolený za predsedu NR SR. Od roku 2012 je opäť poslancom Národnej rady. „Výrazne sa zaslúžil o pomoc v rozvoji vysokého školstva a o vznik Gymnázia sv. Cyrila a Metoda v Nitre. Vedie dlhodobé podporné aktivity pre Biskupský úrad v Nitre a pre komunitu Verbistov v Nitre,“ píše sa v dôvodoch na jeho ocenenie.

www.ipolitika.sk

Cenu mesta Nitra dnes odovzdali aj hercovi Jánovi Greššovi. Narodil sa v roku 1952 vo Zvolene. Štúdium herectva absolvoval v roku 1976 na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Od toho istého roku je členom súboru Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre. V roku 2001 sa stal riaditeľom DAB. „Aj napriek svojej náročnej a zodpovednej funkcii, kedy nitrianske divadlo získalo množstvo domácich ocenení, zúčastnilo sa na desiatkach domácich aj zahraničných festivaloch a divácka návštevnosť sa stala v histórii divadla rekordná, zostal verný javisku ako herec. Ján Greššo má na svojom konte množstvo divadelných úloh i bohatú filmografiu a množstvo postáv vytvorených v televíznej hranej tvorbe,“uvádza sa v návrhu na ocenenie. Ján Greššo je od roku 1998 aj poslancom Mestského zastupiteľstva v Nitre. Je tiež držiteľom Gavalierskeho kríža, ktorý je najvyšším poľským vyznamenaním.

Univerzitný profesor Peter Bielik sa v roku 1952 narodil v Nitre a pôsobí na tamojšej Slovenskej poľnohospodárskej univerzite (SPU). V roku 2010 bol zvolený za rektora SPU. Je nositeľom čestného titulu doctor honoris causa na viacerých zahraničných univerzitách. „Peter Bielik sa výrazne pričinil o plodnú partnerskú spoluprácu s mestom Nitra, ktorá sa sústreďuje najmä na tvorbu a realizáciu projektov rozvoja SPU a mesta, ako aj projektov vedeckovýskumnej a vedecko-hospodárskej spolupráce, rozvoja spolupráce so zahraničnými partnermi a partnerskými mestami mesta Nitry,“ píše sa v návrhu na Bielikovo ocenenie.

Mestské zastupiteľstvo v Nitre rozhodlo o udelení cien týmto trom osobnostiam na svojom rokovaní 7. novembra.

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>