Miroslav Mikolášik spoluotváral výstavu Laureátov Sacharovovej ceny za slobodu myslenia za rok 2012

kosice 510 _ 11 www.ipolitika.sk
Východ Slovenska opäť navštívil europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH). V Košiciach prednášal knihovníkom na odbornom seminári, spoluotváral výstavu Laureátov Sacharovovej ceny za slobodu myslenia za rok 2012, ako aj absolvoval stretnutia s občanmi. Metropolu východného Slovenska navštívil v rámci pravidelných poslaneckých výjazdov do regiónov Slovenska.
“Dvaja iránski aktivisti, právnička Nasrín Sutúde a režisér Džafar Panahí, ktorí sa rozhodli postaviť osud vlastnej krajiny pred ich vlastný, sú ako nositelia Sacharovovej ceny povzbudením neskláňať sa pod ťarchou nepriazne osudu, zriadenia, či postojov okolia. Ich ocenenie tak nie je len prázdnym gestom, ale silným mementom aj pre každého z nás,” uviedol Mikolášik k tohtoročným nositeľom Sacharovovej ceny.
Na Fakulte verejnej správy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika bol hosťom otvorenia výstavy, ktorá chce návštevníkom priblížiť práve osudy a diela všetkých doterajších držiteľov ceny. Ide o osobnosti, ktoré sa zaslúžili o rozvoj slobody myslenia vo svete. Nasrín Sutúde a Džafar Panahí sú nositeľmi Sacharovovej ceny v tomto roku.
Cenu Andreja Sacharova za slobodu myslenia udeľuje každoročne Európsky parlament (EP) výnimočným jednotlivcom alebo organizáciám, ktoré bojujú proti útlaku, netolerancii a nespravodlivosti. “Týmto ocenením sa ako europoslanci usilujeme zdôrazňovať potrebu dodržiavania ľudských práv a demokracie, ako aj povzbudiť občanov k diskusii i aktívnemu konaniu všade tam, kde sú porušované,”podotkol Mikolášik, ktorý sa týmto otázkam venuje aktívne aj v rámci Výboru pre ľudské práva EP. Sacharovova cena sa udeľuje od roku 1988, v roku 1989 sa jej nositeľom stal aj Alexander Dubček.
www.ipolitika.sk
V rámci poslaneckého výjazdu sa Mikolášik stretol s občanmi, aby sa ako člen Výboru pre regionálny rozvoj zoznámil s aktuálnymi životnými podmienkami obyvateľov východného Slovenska. “Na východ chodievam často a nie je to náhoda. Ak potrebujeme počúvať našich občanov a zastupovať ich záujmy, potreby, pohľady v pléne parlamentu, musíme si uvedomiť, že ľudia žijúci na východe Slovenska sú dnes vystavení neľahkým podmienkam a my ich musíme poznať. Cítim sa byť tiež ich vyslancom v Európe,”povedal europoslanec. S občanmi diskutoval o aktuálnych otázkach rozvoja, pomoci, možných riešeniach stavu i plánoch do budúcna.
Pred stretnutím sa Mikolášik ešte prihovoril účastníkom odborného seminára pre knihovníkov na tému Vyhľadávanie a prístup k dokumentom inštitúcií Európskej únie. Zorganizovala ho Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku. Účastníci sa mohli oboznámiť so systémom vydávania publikácií Európskej únie, získať informácie o zdrojoch a prameňoch overených a oficiálnych údajov o jej legislatíve i o ďalších oblastiach. Okrem europoslanca témy prezentovali riaditeľ a predstaviteľka Informačnej kancelárie EP na Slovensku Róbert Hajšel a Mária Kavuláková, vedúca oddelenia informačnej podpory Centra VTI SR Mária Harachová a vedúca redakcie internetového portálu EurActiv.sk Zuzana Gabrižová.

Miroslav Mikolášik Košice navštívil v rámci pravidelných poslaneckých výjazdov do regiónov Slovenska v piatok 7. decembra.

Viac fotografií  z podujatia nájdete tu.

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>