Jaroslav Paška na TA3 o záujmoch mocných v EÚ

Paška-Foto-330x290 www.ipolitika.sk

Bratislava, 10 decembra 2012 – Energetická politika Európskej únie sa čoraz viac stáva otvorenou arénou pre súboje členských štátov, ktoré sa dôrazne domáhajú európskej podpory najmä pre svojich producentov.

Kvôli ochrane ziskov nemeckého výrobcu fotovoltaických panelov Solar World AG tlačia napríklad nemeckí a francúzsky lobisti na Európsku komisiu, aby rýchlo zaviedla vysoké clá (36 – 250%) na cenovo výrazne lacnejšie konkurenčné výrobky z Ázie a znemožnila tak ich predaj v Európe. Vôbec im pri tom nevadí, že takýmto opatrením torpédujú ciele vlastnej energetickej politiky o dosiahnutí čo najväčšieho podielu energie z čistých, obnoviteľných zdrojov. Veď širšiemu využitiu solárnej technológie u nás bránia len prehnane vysoké ceny produktov európskych výrobcov.

www.ipolitika.sk

Je však škoda, že takúto “antidumpingovú” bariéru naši mocní európski partneri používajú len na ochranu svojich firiem. Pre nás majú namiesto toho len poučky o pravidlách otvoreného trhu a cynicky sa prizerajú na to, ako nám sklárska, textilná, či obuvnícka výroba krachuje. Ale aj v našom prípade je to len dôsledok dovozu lacnej produkcie z Ázie!

Ukazuje sa teda, že silné štáty EÚ si vedia svoje záujmy tvrdo obhájiť, no a my sa na to zatiaľ, len tak akosi naivne prizeráme.

Aj o tom dňa 7.12.2012 hovoril v diskusnej relácii TA3 “Európa ľuďom” podpredseda EFD a poslanec EP za SNS Jaroslav Paška.

Záznam relácie si môžte pozrieť na adrese:

http://www.ta3.com/clanok/1010926/ako-sme-na-tom-s-energiami.html

zdroj: sns.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>