Ján Figeľ:Urobiť obchod z ľudského tela je nielen nemorálne, ale aj ilegálne

www.ipolitika.sk

Viaceré mimovládne organizácie usporiadali dnes (10. decembra 2012) na námestí Eugena Suchoňa v Bratislave pri príležitosti medzinárodného dňa ľudských práv verejné  zhromaždenie v Bratislave. Organizátori Fórum, kresťanských inštitúcii, Fórum života, OZ Človek v ohrození, Slovenská Asociácia Falun Gong, Konzervatívny inštitút M.R. a Štefánika sa rozhodli aj takýmto spôsobom poukázať na nečinnosť slovenských orgánov pri  veľmi vážnych podozreniach porušovania ľudských práv na území Slovenskej republiky.

Aktivisti počas protestu  pripomenuli, že vystavované telá  na výstave  The Human Body Exhibition  majú pochybný pôvod, vedúci k čínskym väzňom.

„Urobiť obchod z ľudského tela je nielen nemorálne, ale aj ilegálne,“  zdôraznil počas príhovoru podpredseda NR SR Ján Figeľ.  Na nezrovnalosti ohľadom darcovstva poukázal ajOndrej Dostál z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika. „Existujú vážne pochybnosti o tom, že by tie telá pochádzali od dobrovoľných darcov a dokonca existujú indície, že by mohli pochádzať od politických väzňov v Číne,“ uviedol spoluorganizátor zhromaždenia.
Unknown Object

www.ipolitika.sk

Pôvod  tiel je nejasný, môže ísť o väzňov svedomia z Číny
Aj podľa ďalšieho z organizátorov zhromaždenia Marka Tatarka zo Slovenskej asociácie Falun Gong , je výstava The Human Body Exhibition možno postavená na nelegálnych a neetických základoch. „Pred dvoma mesiacmi sme zverejnili výzvu organizátorom výstavy, aby preukázali pôvod tiel. Vystavovateľ na to nereagoval ani v médiách, ja som mu osobne písal, neodpísal mi. Odmietol sa s aktivistami rozprávať,“ uviedol Tatarko, ktorý má vážne podozrenie, že telá nie sú vystavované s informovaným súhlasom ich pôvodných nositeľov.
Organizátorom výstavy je JVS GROUP. „Pokiaľ mi je známe, organizátor výstavy sa odmietol baviť s ľuďmi, ktorí upozorňovali na tieto vážne podozrenia, že tu chýba informovaný súhlas ľudí. Je tam napríklad exponát mamičky v pokročilom štádiu tehotenstva,“ povedal právnik Martin Dilong, ktorý neverí, že gravidná matka dala informovaný súhlas s tým, aby bolo jej telo po smrti vystavované vo viacerých krajinách sveta.

Marek Tatarko zo Slovenskej asociácie Falun Gong v tejto súvislosti  dodal, že najmä väzni z hnutia Falun Gong sa čínskej polícii často odmietnu identifikovať, aby ochránili svoje rodiny pred prenasledovaním.

Zhromaždenie podrobilo kritike aj slovenské štátne orgány.  „Ľudské práva majú univerzálny charakter a prináležia každému, pričom jedným zo základných práv je aj právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti. Toto právo má človek aj po svojej smrti. Vystavovanie tiel za účelom zisku samo o sebe je protiprávne a nemorálne. Takáto výstava bola zakázaná vo viacerých štátoch, o ktorých charaktere nemusíme polemizovať či sú, alebo nie sú právne, napríklad vo Francúzsku, USA alebo Izraeli. Je otázne, či sa slovenské orgány vôbec zaoberajú touto záležitosťou. Aj z toho dôvodu vznesiem na pôde parlamentu verejnú interpeláciu, vzťahujúcu sa na problémovú výstavu,“  vyhlásil podpredseda NR SR  a predseda KDH Ján Figeľ.

Na nečinnosť štátnych orgánov poukázal aj právnik Martin Dilong.  „Komerčné využívanie tiel sa prieči nielen slovenskému, ale aj európskemu a medzinárodnému právu. Štátne orgány v tejto veci mali konať z vlastnej iniciatívy, ale nespravili nič, ani keď dostali riadne podnety.“

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>