Ján Figeľ: Prepúšťanie v ZSSK Cargo nie je nutné, firma je ozdravená

www.ipolitika.sk

Bývalý minister dopravy a predseda KDH Ján Figeľ kritizuje ohlásené prepúšťanie v Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia (ZSSK Cargo), ktorej akcionárom je štát prostredníctvom ministerstva dopravy. Podľa Figeľa bola už firma v podstate ozdravená z čias jeho vedenia rezortu a znižovanie počtu pracovníkov u nákladného dopravcu o 600 ľudí nie je nevyhnutné.

“Zatiaľ, čo minister dopravy ruší ďalšie istoty ľudí ako jediný akcionár tejto firmy, premiér Robert Fico (Smer-SD) sa nečinne prizerá,” podotkol Figeľ na dnešnej  tlačovej konferencii (4. december 2012) v Národnej rade (NR) SR. Sám Figeľ v čase vedenia rezortu dopravy spustil proces revitalizácie vo všetkých troch železničných firmách. Jeho súčasťou bolo aj prepúšťanie železničiarov. V spoločnosti ZSSK Cargo bol naplánovaný odchod 1800 zamestnancov. Napokon ich bolo prepustených menej.

www.ipolitika.sk

“Môj pokyn bol zastaviť tento proces, lebo výsledky poukazovali, že firmy sa ozdravujú,” uviedol dnes Figeľ. Prepúšťanie za jeho éry tak bolo podľa jeho slov nevyhnutné, lebo hospodárenie firiem bolo neudržateľné. Pritom sa mal prepúšťať najprv manažment a tiež administratívni pracovníci. Len odchod ľudí bez ďalších krokov by zároveň podľa Figeľa firme nepomohol. Preto sa znížil napríklad poplatok za dopravnú cestu či sa zrušilo zabezpečovanie služieb pre firmu vonkajšími spoločnosťami.

Súčasné prepúšťanie pracovníkov v ZSSK Cargo tak považuje za nezodpovednosť. “Pretože Cargo bolo v podstate ozdravenou firmou, po tom, čo sme ju preberali takmer v bankrote,” dodal. Zároveň sa pýtal, kde je teraz premiér Fico, keď na jar minulého roka ako opozičný poslanec kritizoval prepúšťanie ľudí v Cargu. ”Kde je dnes, čo hovorí? Čo odkazuje svojmu ministrovi a kedy príde na kontrolný deň? kládol otázky Figeľ.

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>