Ján Figeľ: Berlusconi a Monti v Bruseli prisľúbili dôveryhodné Taliansko

fotka_4 www.ipolitika.sk
Summit Európskej ľudovej strany (EĽS) v Bruseli ocenil dnes dohodu o spoločnom bankovom dohľade, ku ktorej dospeli v noci nadnes ministri financií Európskej únie. „Hlavným bodom stretnutia bola príprava krokov na vytvorenie skutočnej Hospodárskej a menovej únie,“ informoval nás Ján Figeľ. 
Predseda KDH Ján Figeľ, ktorý na summite EĽS zastupoval stredopravé politické spektrum Slovenska pripomenul, že tieto rokovania sa tradične konajú pred začatím dvojdňovej Európskej rady a sú reflexiou politických krokov, ktoré prijímajú lídri EÚ.    „Dnešná diskusia bola reflexiou na udalosti z posledných týždňov, najmä na udalosti dnešného rána, keď sa podarilo dosiahnuť dohodu o jednotnom bankovom dohľade,“ uviedol Figeľ. Zdôraznil pritom, že v optike európskej pravice ide o dôležitý nástroj pre posilňovanie dôvery vo finančnú situáciu v Európe a o príspevok k vytvoreniu silnejšej, hlbšej a z hľadiska obsahu kompletnejšej hospodárskej a menovej únie.V rámci programu sa summit venoval aj situácii v niektorých krajinách, napr.  v Taliansku (konsolidácia verejných financií a príprava na parlamentné voľby) a Slovinsku (násilie a nepokoje v uliciach). „Na summite EĽS bola otvorená férová diskusia o súčasných politických udalostiach v Taliansku, ktorú oživila prítomnosť Berlusconiho a Montiho,“ doplnil Ján Figeľ.

Potom, ako bývalý premiér Berlusconi ohlásil, že bude opäť kandidovať vo voľbách na budúci rok, Monti oznámil, že do konca tohto roku z premiérskeho postu odstúpi, lebo nemá podporu Berlusconiho politického hnutia. Berlusconi Montimu okrem iného vyčítal, že je príliš “mäkký” voči úsporným požiadavkám nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Na summite EĽS boli prítomní obaja, bývalý aj súčasný premiér, Berlusconi aj Monti. Z diskusie, na ktorej sa zúčastnili vyplýva záväzok oboch, že chcú vytvárať dôveryhodné Taliansko. Pre svoj vlastný záujem, ale aj v záujme celej Európskej únie,” zhodnotil vystúpenie.
www.ipolitika.sk
Bývalý prvý slovenský eurokomisár zároveň dodal, že talianske stredopravé strany, zoskupené do širšej koalície, majú cieľ aj ambíciu zvíťaziť v budúcoročných parlamentných voľbách. Taliansko potrebuje stabilitu, ale aj odvážnu a rozvážnu vládu, ktorá bude ďalej konsolidovať a prijímať potrebné reformy, opísal Figeľ očakávanie európskej pravice.
Skutočnosť, že po zhruba desiatich rokoch Taliansko dosiahlo rekordne nízku úroveň úročenia svojich dlhopisov podľa Figeľa znamená, že sa obnovuje dôvera trhov v taliansku politiku a vládne inštitúcie, čo je zároveň úspechom aj pre eurozónu.

Ako ďalej Ján Figeľ uviedol Summit EPP podporil aj proces rozširovania EÚ o Macedónsko, ktoré už štyri roky čaká na dohodu a súhlas Atén pre spor o názov krajiny. „Vzhľadom na súčasné zloženie oboch vlád by práve EĽS mohla napomôcť s riešením sporu. Tiež vyzval k zodpovednej dohode o rozpočtovom výhľade  EÚ v rokoch 2014 – 20 s tým, aby bolo vytvorené férové vyrovnávanie priamych platieb v rámci poľnohospodárstva medzi tzv. starými a novými členskými krajinami,“ doplnil predseda KDH.

Líder kresťanských demokratov informoval kolegov aj o vzniku Ľudovej platformy troch parlamentných strán, ktorá sa podpisom Memoranda pre zodpovednú politiku zaviazala formovať politickú alternatívu voči ľavicovej politike SMERu.

zdroj:kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>