Firmy a bohatší si priplatia

kazo_0 www.ipolitika.sk

Poslanci Národnej rady SR schválili novelu zákona o dani z príjmov, ktorá ruší rovnú daň. Firmy a ľudia s vyšším príjmom si tak v budúcom roku priplatia. Minister financií Peter Kažimír to považuje za dôležitý krok pri znižovaní deficitu verejných financií, a to na strane príjmov.

Právnickým osobám sa od budúceho roka plošne zvýši sadzba dane z príjmov zo súčasných 19 % na 23 %.Vybraným fyzickým osobám zdanenie vzrastie z 19 % na 25 %„Ak niekto zarába mesačne 3300 eur a viac, myslíme si, že máme právo od týchto ľudí očakávať, že sa budú podieľať na konsolidácii verejných financií zaplatením vyššej dane z príjmu,” zdôvodnil tento krok premiér Robert Fico.

Zavedená bola aj dodatočná osobitná sadzba dane vo výške 5 % pre vybraných ústavných činiteľov, ako sú poslanci, členovia vlády či prezident. Po novom sa tiež obmedzí možnosť uplatnenia 40-% paušálnych výdavkov na maximálnu hodnotu 5040 eur ročne, čo predstavuje 420 eur mesačne.

Ministerstvo financií taktiež sprísňuje podmienky na uplatňovanie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku, resp. manžela. Uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti bude možné na manželku (manžela), ktorá žije s daňovníkom v spoločnej domácnosti a stará sa o maloleté dieťa tiež žijúce s daňovníkom v domácnosti do zániku nároku na rodičovský príspevok na dieťa, alebo ktorá poberala v zdaňovacom období príspevok na opatrovanie, alebo ktorá bola evidovaná na úrade práce. Poslanec strany SMER-SD Ľubomír Petrák svojim pozmeňujúcim návrhom rozšíril nárok na nezdaniteľnú časť na manželku, resp. manžela aj na občanov s ťažkým zdravotným postihnutím.

www.ipolitika.sk

Poslanci tiež schválili zvýšenie hranice na oslobodenie peňažných a nepeňažných výhier od dane, a to zo súčasných 165,97 eura na 350 eur. Na základe ďalšieho z pozmeňujúcich návrhov sa o rok posunie postupné znižovanie podielu zaplatenej dane, ktorý môžu firmy poukázať neziskovým organizáciám. Na základe pozmeňujúceho návrhu poslanca Ľubomíra Petráka budú od dane z príjmov oslobodené príjmy obcí a vyšších územných celkov plynúce z predaja majetku.

Upravovať sa bude aj lehota na podanie daňových priznaní. Na základe tejto zmeny nebudú môcť daňovníci, ktorých lehota na podanie daňového priznania uplynie v kalendárnom roku 2013, využiť možnosť podania daňového priznania v predĺženej lehote, okrem daňovníkov, ktorých súčasťou príjmov sú aj príjmy plynúce zo zahraničia. Tento daňovník si bude môcť predĺžiť lehotu na podanie priznania najviac o tri kalendárne mesiace na základe podaného oznámenia.

Minister financií očakáva od navrhovaných zmien v daňovom systéme pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy v budúcom roku v objeme 376,6 milióna eur. V nasledujúcom roku 2014 má štátna pokladnica získať 415,9 milióna eur a v roku 2015 má štát zarobiť 0,54 % HDP, teda 445,2 milióna eur.

Peter Kažimír sa chce pri znižovaní deficitu verejných financií zamerať na tri oblasti: daňové úniky, zmeny vo fungovaní štátu a na veľkú inventúru v oblasti vzťahov štátu a samosprávy.

Schválená novela zákona o dani z príjmov vychádza z programového vyhlásenia vlády, ktorého cieľom je aj konsolidácia verejných financií so zámerom zníženia deficitu verejných financií pod 3 % hrubého domáceho produktu v roku 2013. „Vláda SR sa pri plnení tohto cieľa zaviazala zamerať na opatrenia, ktoré v snahe o zníženie deficitu nezablokujú ekonomickú aktivitu a hospodársky rast a nebudú predstavovať neúmerne veľký dopad na najzraniteľnejšie vrstvy spoločnosti,” uviedol rezort financií. Minister zdôraznil, že vláda sa zaviazala nezvyšovať ceny formou nárastu dane z pridanej hodnoty. Konsolidácia verejných financií je nevyhnutná. Ak štát nebude hospodáriť zodpovednejšie, hrozia nám sankcie z Bruseli ale tiež predraženie štátneho dlhu.

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>