Dôležité hlasovanie o peniaze pre V1 v Bohuniciach sme si prehrali vlastným lajdáctvom

X11 www.ipolitika.sk

 V utorok 18.12.2012 v podvečerných hodinách hlasoval v Bruseli Výbor EP pre rozpočet o správe Nilsa Torvaldsa k návrhu “Nariadenia Rady o podpore Únie pre programy pomoci na vyraďovanie jadrových zariadení z prevádzky v Bulharsku, Litve a na Slovensku.”

V dôležitom hlasovaní o výške príspevku EÚ pre jednotlivé krajiny bol tesnou väčšinou, najmä hlasmi EPP, presadený pozmeňujúci návrh článku 3, odsek 1, pododsek 2, ktorý fixuje podiel Slovenska na uvedenej pomoci len vo výške 20,8% z celkovej sumy 552 947 000 EUR, teda vo výške 115 012 976 EUR a nie 200 000 000 EUR, ako nám hovorí premiér Robert Fico.

Slovenská republika sa oprávnene domáha zvýšenia podpory EÚ na odstávku V1 v Bohuniciach o 263 mil. EUR, pretože Bulharsku aj Litve poskyta Únia pre elektrárne Kozloduj a Ignalina plnú podporu aj na prefinancovanie manipulácie a uloženie vyhoretého jadrového paliva a rádioaktívneho odpadu. Slovenská republika však na tieto opatrenia od EÚ nedostala nič a nemá ich v súčasnom príspevku ani zohľadnené, napriek tomu, že na ne už uvedených 263 mil. EUR vynaložila. Princíp rovnakého zaobchádzania nás oprávňuje požadovať zo spoločných európskych peňazí takú istú podporu, akú dostávajú iné krajiny. Požiadavka na zvýšenie príspevku EÚ z pôvodne navrhnutých 114 815 000 EUR na 377 815 000 EUR pre Slovenskú republiku je preto plne legitímna.

www.ipolitika.sk

Tesný výsledok hlasovania naznačuje, že štyria slovenskí europoslanci, ktorí majú v tomto výbore právo hlasovať mohli pri lepšej účasti a koordinovanom postupe zabrániť prijatiu tohto, Slovenskú republiku poškodzujúceho, pozmeňovacieho návrhu. Proti percentuálnemu rozdeleniu podpory Únie medzi tri členské štáty, s najmenším podielom pre Slovensko, však hlasoval iba zástupca SNS v EP, podpredseda EFD Jaroslav Paška.

Obe Slovenské mediálne agentúry TASR aj SITA sa rozhodli uvedenú informáciu nezverejniť!

Tlačové a informačné oddelenie SNS

zdroj: sns.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>