Digitálne učivo pôjde do škôl aj domácností

caplo www.ipolitika.sk

Minister školstva Dušan Čaplovič kupuje školám digitálne učivo Planéta vedomostí. Ide o prvý krok procesu digitalizácie škôl. „Je to náš skutočný darček učiteľom na Vianoce, tým učiteľom, ktorí nemajú kvalitné učebnice,” vyhlásil na tlačovej konferencii minister školstva.

Tisícke škôl, ktorá projekt v súčasnosti využíva, končí aktuálna licencia a vďaka krokom ministerstva ju tak môže využívať naďalej. Celoplošne ministerstvo Planétu vedomostí plánuje zaviesť do škôl od nového školského roka 2013/2014. Projekt má slúžiť nielen školám, ale aj domácnostiam a vydavateľstvám, ktoré vytvárajú učebnice, pracovné zošity a vzdelávacie materiály.

Planétu tvorí učivo z piatich predmetov – biológie, matematiky, fyziky, prírodovedy a chémie v slovenčine a angličtine. Obsah sa skladá z viac ako 30.000 vzdelávacích materiálov a viac ako tisícky interaktívnych lekcií.

Celková kúpna cena digitálneho učiva bola dohodnutá vo výške 6,7 milióna eur bez DPH.  V porovnaní s pôvodnou cenou sa podarilo ministerstvu dohodnúť s dodávateľským konzorciom  vedeným spoločnosťou Atos zníženie ceny o 1 milión eur a rozdelenie platieb na 3 roky. „Znamená to, že cena na jedného žiaka vychádza na menej ako 10 EUR za všetkých 5 predmetov, ktoré Planéta vedomostí obsahuje, pričom táto cena bude ďalej klesať s počtom žiakov, ktorí sa z nej budú učiť v ďalších rokoch,“ dodáva minister D. Čaplovič. Zároveň ministerstvo dohodlo systém zádržného vo výške 1.000.000 eur. To rezort plánuje vyplatiť až po odovzdaní kompletného vzdelávacieho obsahu očisteného od nedostatkov v roku 2014.

www.ipolitika.sk

Kúpa projektu bola podmienená dvomi požiadavkami zo strany rezortu školstva. „Obidve naše zásadné pripomienky, teda zníženie ceny a garancia správnosti obsahu, ktorý bol kritizovaný časťou verejnosti, boli akceptovanéSom preto veľmi rád, že meškajúcu digitalizáciu nášho školstva môžeme konečne odštartovať prvým projektom, úspešne prevereným aj v zahraničí,“  povedal D. Čaplovič.

Zároveň vzhľadom na kritiku pre chyby v Planéte vedomostí v čase jej obstarávania bývalým ministrom Eugenom Jurzycom dohodol rezort nové mechanizmy na odstránenie nedostatkov. Kontrola pozostáva z interného obsahu, z mechanizmu nahlasovania nedostatkov priamo učiteľmi, ktoré bude dodávateľ odstraňovať na vlastné náklady. Zároveň boli pre každý predmet, ktorý je súčasťou Planéty vedomostí, vytvorené tímy odborných garantov vedené pedagógmi. Tie zaručia zdokonaľovanie učiva po didaktickej stránke.

V budúcnosti ministerstvo plánuje zintenzívniť digitalizáciu slovenského školstva realizáciou viacerých projektov financovaných prevažne z európskych fondov. „Digitálne vzdelávanie je trend, ktorý musí Slovensko zachytiť, ak chceme do budúcnosti pripravovať generácie schopné konkurovať v globálnom meradle iným krajinám,“ uviedol minister. Dodal, že hoci v súčasnosti bojujeme s hospodárskou krízou, musí sa Slovensko naďalej snažiť preklopiť postupne až na znalostnú ekonomiku.  Ministerstvom pripravované projekty  umožnia použiť  prostriedky ŠF EU na odmenenie slovenských učiteľov, ktorí sa zapoja do prípravy digitálneho učiva a zároveň tieto projekty umožnia vybaviť školy modernými digitálnymi pomôckami.


pozrite si tlačovú besedu k digitalizácii vzdelávacieho obsahu

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>