Anna Zemanová získala cenu LeaDear 2012 Achievement in Opposition

anka www.ipolitika.sk

Tímlíderka SaS pre životné prostredie a poslankyňa bratislavskej župy Anna Zemanová získala v Bruseli cenu, ktorú udeľuje politická skupina ALDE.

Víťazná cena LeaDer 2012 Achievement in Opposition – Regional jej bola udelená za úspešné presadzovanie práva a poukázanie na porušovanie práv v oblasti účasti verejnosti na rozhodovacom procese a prístupe k spravodlivosti v záležitostiach  životného prostredia v Bratislavskom regióne,  za  odbornú prácu, úspešnú prezentáciu, obhajovanie záujmov verejnosti a za úspešný dialóg s občanmi.

Anna Zemanová dlhodobo pôsobí v komunálnej politike a zameriava sa najmä na problematiku životného prostredia a verejných financií.  Je tím líderkou pre životné prostredie strany a zároveň prvou zvolenou  poslankyňou za stranu SaS na Slovensku. V roku 2012 vďaka jej angažovanosti si dotknutí obyvatelia mohli uplatniť svoje práva vyplývajúce z Aarhuského dohovoru a bolo poukázané na nezákonné konanie niektorých zložiek vládnej moci.V roku 2012 prínosom  Anny Zemanovej na regionálnej úrovni bolo, že osobne sa zapojila do procesu posudzovania prípravy veľkých investičných stavieb, ktoré môžu mať dopad na životné prostredie. Poukázala na konanie  ústredných orgánov štátnej správy a ich podriadených organizácii, ktoré sa snažili zahrnúť medzi verejné investície také  stavby, ktoré neprešli povinným hodnotením vplyvov na životné prostredie, a pri ktorých bolo obyvateľstvu ubraté právo na účasť v rozhodovacích procesoch v životnom prostredí. Takéto právo vyplýva  z Aarhuského dohovoru.

www.ipolitika.sk

V spolupráci so širšou verejnosťou poukázala na pochybenia projektovania a prípravy výstavby 11 km tunela pri Bratislave na diaľnici D4, na ktorý vláda nemá potrebné zákonné  dokumenty.   Nesprávnosť konania vládnych inštitúcii uznala aj Generálna prokuratúra.  Na základe toho Ministerstvo DVaRR SR dodatočne začalo proces nápravy, do ktorého má možnosť vstúpiť verejnosť.  Ďalším prínosom ocenenej Anny Zemanovej bolo  odborné zastrešenie  snahy skupiny občanov  Malaciek, ktorí protestovali  proti zámeru  budovať  virologický pavilón na výrobu vakcíny proti pandemickej chrípke. Vďaka jej odbornej spolupráci a spoločne s tlakom parlamentých poslancov strany SaS  sa podarilo rozostavanú stavbu zastaviť, čo obyvatelia mesta hodnotia veľmi pozitívne.  Situáciu  rieši Okresná prokuratúra SR, ktorá prešetruje ďalšie okolnosti v trestnoprávnom konaní.

zdroj: strana-sas.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>