Zrušenie dane z predaja majetku pomôže obciam

zmos_0 www.ipolitika.sk

Vláda na svojom poslednom zasadnutí (21. november) rokovala spolu s predstaviteľmi samosprávnych krajov a zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska. „Prijali sme takmer päťdesiat úloh pre členov vlády s cieľom riešiť otázky, ktoré sa buď dlho odkladali, alebo sú také urgentné, že na ne vláda musí reagovať,“ uviedol po rokovaní predseda vlády SR Robert Fico.

Vláda SR plánuje oslobodiť obce, vyššie územné celky a ich rozpočtové organizácie od dane z príjmu pri predaji ich majetku. „Zrušenie dane z príjmu z predaja majetku je ústretový krok, ktorý samosprávam pomôže v stabilizácii ich financovania“, vyhlásil predseda ZMOS Jozef Dvonč. Daň z predaja majetku spôsobuje obciam ťažkosti napríklad pri predaji pozemkov pod plánovanou diaľnicou alebo pri zámene majetku medzi samosprávami. V oboch prípadoch totiž musia zaplatiť daň z príjmu z predaja majetku.

Vládasi osvojila návrh na zmrazenie platov niektorých ústavných činiteľov v roku 2013. Novelu pripravil parlamentný výbor pre financovanie a rozpočet, vznikol na základe širokej politickej podpory všetkých poslaneckých klubov.
Podľa schváleného návrhu novely zákona budú mať v roku 2013 rovnaký plat ako v roku 2011 a 2012. Novela sa vzťahuje na poslancov, prezidenta, členov vlády, predsedu a podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu, generálneho prokurátora, verejného ochrancu práv, vedúcich ostatných ústredných orgánov štátnej správy a štátnych zamestnancov vo verejnej funkcii na ministerstvách. U poslancov zostanú aj paušálne náhrady na úrovni roku 2011. Návrh zákona predpokladá úsporu výdavkov štátneho rozpočtu na úrovni 1,5 milióna eur.

www.ipolitika.sk

Predseda Združenia samosprávnych krajov v SR (SK8) Tibor Mikuš na tlačovom brífingu vyzdvihol najmä ochotu vlády riešiť problém s nákladnými autami, ktoré spoplatnené úseky ciest obchádzajú po cestách II. a III. triedy. “Vyriešenie obmedzenia vstupu ťažkej nákladnej dopravy na cesty II. a III. triedy je životne dôležitou témou a problémom občana Slovenskej republiky,” upozornil. Podľa neho sa ťažká kamiónová doprava pohybuje po cestách, ktoré pre ňu nie sú konštruované a nikdy neboli pre ňu určené. V ohrození je tak majetok, ale aj zdravie občanov.

„Domnievam sa, že toto rokovanie malo svoj význam a nebránim sa tomu, aby sa rokovania v podobnom formáte opakovali,“ zhodnotil Robert Fico. „Verím, že tento spôsob rokovania nás privedie k optimálnym riešeniam,“ doplnil Tibor Mikuš. „Som za takéto partnerstvo,“ dodal Jozef Dvonč.

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>