Výzva NBS, aby nemenila podobizeň svätých Cyrila a Metoda

figel_rozhovor_10_2 www.ipolitika.sk
Návrh NBS zmeniť podobizeň sv. Cyrila a Metoda považuje KDH za absurdný. Je nepochopiteľné, že NBS akceptovala pripomienky nejakého bruselského úradníka, ktorý možno nikdy ani na Slovensku nebol. Sv. Cyril a sv. Metod boli nielen vierozvestcovia, ale priniesli na Veľkú Moravu aj naše prvé písmo.
www.ipolitika.sk
Mali obrovský duchovný a kultúrny význam, ktorý formoval identitu nášho národa. Sú spolupatrónmi Európy, preto je nepochopiteľné, že práve Brusel s tým prichádza. V roku 1985 pri púti vo Velehrade vystúpil minister kultúry ČSSR Milan Klusák a hovoril „o pánovi Cyrilovi a pánovi Metodovi“ a dav skandoval, „Svätí.“ Dnes to isté, ako komunistická moc, robí aj Brusel. Je historickým faktom, že boli predstaviteľmi Cirkvi a boli vyhlásení za svätých, čo si každoročne pripomíname národnou púťou v Nitre. Je preto zvrátené, aby sme ich vyobrazovali inak, pretože to vyžaduje úradník z Bruselu. V Európe sme už mali jeden pokus stiahnuť kríže z verejných budov, ten však neuspel. Preto vyzývame Národnú banku Slovenska, aby sa správala ako národná a nemenila podobizeň sv. Cyrila a sv. Metoda.

Ján Figeľ
predseda KDH

 zdroj: kdh.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>