Vláda podporí takmer 14-tisíc pracovných miest

smer logo www.ipolitika.sk

Vláda Roberta Fica podporí tvorbu takmer 14-tisíc pracovných miest. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) SR odštartovalo realizáciu dvoch projektov na podporu zamestnávania mladých ľudí do 29 rokov. Projekty sú podporené z fondov Európskej únie, keďže hrozilo, že inak by financie prepadli. Prvým pilotným projektom je podpora vytvárania pracovných miest, na ktorú má ísť 50 miliónov eur na 9123 pozícií. Cieľovou skupinou sú mladí ľudia do 29 rokov vedení v evidencii nezamestnaných najmenej tri mesiace a znevýhodnení uchádzači nad 50 rokov, ktorí sú na úradoch práce vedení minimálne šesť mesiacov. Maximálna cena príspevku na jedno miesto je pritom 456,57 eura.

Pomoc v objeme 95 % z maximálnej výšky príspevku sa poskytne pre zamestnávateľov, ktorí sa zaviažu vytvoriť plný pracovný úväzok na obdobie minimálne 18 mesiacov. „Príspevok sa poskytuje mesačne počas 12 mesiacov. Následne je zamestnávateľ povinný udržať toto pracovné miesto po dobu minimálne šesť mesiacov,” vysvetľuje ministerstvo.
V rámci prvého projektu sa podporí aj vytvorenie plných pracovných úväzkov na pozíciu vodič u zamestnávateľa pôsobiaceho v oblasti cestnej dopravy. Príspevok na jedno vytvorené pracovné miesto bude poskytovaný deväť mesiacov, pričom následne je zamestnávateľ povinný udržať toto miesto minimálne 21 mesiacov.

Druhým projektom je podpora zamestnávania nezamestnaných v samospráve. Cieľovými skupinami sú mladí ľudia do 29 rokov a starší nepracujúci nad 50 rokov. Na tento projekt sa má v priebehu troch rokov minúť 20 miliónov eur, pričom podporu má získať 4714 pracovných miest.

www.ipolitika.sk

Ak chce zamestnávateľ získať podporu, musí s uchádzačom o prácu dohodnúť pracovný pomer na plný pracovný úväzok, pričom zvýhodnené budú pomery na dobu neurčitú. Príspevok sa bude poskytovať minimálne šesť mesiacov, maximálne deväť mesiacov v závislosti od dĺžky pracovného pomeru.Maximálny príspevok na jedno vytvorené pracovné miesto je mesačne vo výške predpokladanej minimálnej celkovej ceny práce na budúci rok v sume 456,57 eura a zamestnávateľovi bude poskytovaný v plnej výške. Zamestnávateľ má zároveň nárok na jednorazovú úhradu časti nákladov na pracovný odev, obuv či pomôcky, a to najviac vo výške 40 eur.

V prípade nezáujmu mladých dostanú možnosť zamestnať sa ľudia nad 50 rokov, ktorí tvoria druhú rizikovú skupinu. „Najskôr budeme 3-6 mesiacov sledovať, ako sa nám darí podporovať pracovné miesta pre mladých ľudí a v prípade, že sa nám to nebude dariť, rozšírime pôsobenie projektu na ľudí nad 50 rokov,“priblížil štátny tajomník MPSVaR Branislav Ondruš.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter je rád, že sa takéto projekty podarilo spustiť tak rýchlo. Počíta s nimi aj v ďalšom programovom období na roky 2014 až 2020.      „V budúcom plánovacom období chceme vytvoriť projekty aj pre zamestnávanie znevýhodnených uchádzačov  o zamestnanie vo veku nad 50 rokov. Chceme napomôcť tomu, aby aj táto kategória ľudí mala tesne pred odchodom do dôchodku prácu. Na trhu sú svojím spôsobom stále viac znevýhodňovaní,“ uviedol minister práce Ján Richter.

Záujemcovia môžu podávať žiadosti na jednotlivé úrady práce od 12. novembra 2012.Výzvy na konkrétne projekty nájdu na internetových stránkach úradov práce, odkiaľ si môžu stiahnuť aj formuláre. Tie po vyplnení následne pošlú poštou aj s predpísanými prílohami na príslušný úrad. Financie budú rozdelené do jednotlivých regiónov podľa potreby, Bratislavský samosprávny kraj je z projektov vylúčený. Zamestnávateľov budú úrady vyberať podľa troch základných kritérií: výška mzdy, počet pracovných miest a dĺžka pracovného pomeru.

Pozrite si reportáž

zdroj:strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>