Ústavný súd možno bude viazaný termínmi

image www.ipolitika.sk

Ústavný súd SR možno bude pri rozhodovaní viazaný termínmi. Vyplýva to z novely zákona o organizácii Ústavného súdu SR poslancov za KDH Moniky Gibalovej, Pavla Hrušovského a Pavla Abrhana, ktorú dnes parlament posunul do druhého čítania. Kresťanskí demokrati presadzujú, aby ústavný súd, ak prijme návrh na začatie konania o súlade právnych predpisov s Ústavou SR a účastník konania navrhne pozastavenie účinnosti napadnutých právnych predpisov, o tomto rozhodol do 90 dní odo dňa začatia konania.

„Podľa platnej právnej úpravy o takom návrhu rozhodne ústavný súd bez zbytočného odkladu. Doterajšie skúsenosti však potvrdzujú, že ústavný súd rozhoduje o niektorých návrhoch na pozastavenie účinnosti napadnutých právnych predpisov, ich častí či ustanovení, so značným oneskorením,“ argumentovala Gibalová. Podľa nej v návrhu ide o také ustanovenia, v prípade ktorých ich ďalšie uplatňovanie môže ohroziť základné práva a slobody, alebo hrozí značná hospodárska škoda, alebo iný vážny nenapraviteľný následok.

www.ipolitika.sk

O tom, že kompetencie a právomoci Ústavného súdu SR sa možno zmenia, informovala v polovici októbra po rokovaní poslaneckého grémia predsedníčka poslaneckého klubu Smeru-SD Jana Laššáková. Na fungovanie a rozhodovanie ústavného súdu sa pozrie komisia zložená zo zástupcov všetkých poslaneckých klubov. “Možno treba začať diskutovať o tom, nech ústavný súd rozhoduje v kvalifikovaných a významných veciach, ako je súlad zákonov s ústavou a zvážiť, či ústavné sťažnosti na prieťahy v konaní a ďalšie veci neposunúť na iné súdy,” uviedla vtedy Laššáková. Otázka, ako ďalej s ústavným súdom vyplynula práve z návrhu poslancov za KDH. Pôsobnosť a kompetencie ústavného súdu sa za roky jeho fungovania rozšírili, dnes čelí množstvu pribúdajúcich prípadov, bez zmien by sa podľa Laššákovej stanovenie lehôt mohlo minúť účinkom.

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>