Stretnutie premiérov potvrdilo dobré vzťahy medzi SR a Bulharskom

bulhar3 www.ipolitika.sk

Na Slovensko zavítal na pozvanie predsedu vlády SR Roberta Fica bulharský premiér Bojko Borisov. Stretnutie predsedov vlád je impulzom k lepšej hospodárskej spolupráci, pričom perspektívu vidia najmä v oblasti energetiky a automobilového priemyslu.„Chcel by som tiež podporiť vstup Bulharska do schengenského priestoru a verím, že zaznie náš spoločný slovensko-bulharský hlas vo veci financovania odstavovania blokov v atómových elektrárňach po vstupe do Európskej únie,“ vyhlásil Robert Fico.

Lídri hovorili aj o turistickom ruchu. „Bulharsko sa opäť stáva tradičnou destináciou pre našich turistov. Bol by som rád, keby aj bulharskí turisti našli Slovensko,”konštatoval slovenský premiér.

Robert Fico  zdôraznil, že nezáleží na tom, či je vláda ľavicová alebo pravicová, dôležité je ukázať Európe, že na Slovensku aj v Bulharsku sú vlády pripravené splniť si domácu úlohu mať zdravé verejné financie a hospodársky rast. „Za rozhodnutia, ktoré robíme, musia obe vlády zaplatiť vysokú politickú daň, ale v rozhovore, ktorý sme mali, sme potvrdili, že toto je jediná cesta, ktorú môžeme ponúknuť občanom našich krajín,” uviedol R. Fico.

www.ipolitika.sk

„Naozaj je jedno, aká je vláda, kým dodržiava kritériá o deficite a dlhu. Tieto kritériá by mali byť dodržiavané všetkými krajinami,“doplnil Bojko Borisov.

Obe krajiny si budúci rok pripomenú 1150. výročie príchodu svätých Cyrila a Metoda do tohto regiónu. Bulharský premiér preto navrhol spoločné rokovanie vlád, ktoré by sa mohlo uskutočniť 24. mája 2013. „Privítal som návrh na spoločné zasadnutie bulharskej a slovenskej vlády. Na nedávnom rokovaní s českou vládou sa podpísali aj dohody a malo to veľký význam. Obsah musí vyhrať nad formou takýchto spoločných rokovaní. Má to aj symbolický význam, ale musíme to zasadnutie využiť na konkrétne dohody,”zdôraznil slovenský premiér.

„Bulharsko a Slovensko sa vždy podporovali,“povedal Bojko Borisov. „Nemám na mysli len prázdne slová, ale aj reálne skutky. Bulharsko bola prvá krajina, ktorá uznala samostatnosť Slovenskej republiky po rozpade Československa a Slovenská republika bola prvá krajina, ktorá schválila prístupovú zmluvu Bulharska do Európskej únie,“ pripomenul bulharský predseda vlády.

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>