Spoločná poľnohospodárska politika EÚ na roky 2014 – 2020: Minister nekoná

Sulik Galko www.ipolitika.sk

Je najvyšší čas, aby sa Robert Fico a Ľubomír Jahnátek konečne spamätali a prestali o národnoštátnych záujmoch a potravinovej sebestačnosti len rozprávať. Robia totiž presný opak.

Spoločná poľnohospodárska politika je pre Slovensko jednou z najcitlivejších politík. Dotácie a nespravodlivý spôsob ich rozdeľovania spôsobujú, že naši výrobcovia často nedokážu efektívne konkurovať zahraničiu. Práve táto nerovnováha likviduje slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo.

SaS nepovažuje dotácie za správne a sme proti nim. Ale ak je raz európske poľnohospodárstvo riadené takýmto spôsobom, majú byť rozdeľované spravodlivo, na základe rovnakých a férových pravidiel.

V januári 2014 vstúpi do platnosti nová Spoločná poľnohospodárska politika, ktorá bude platiť do roku 2020. Máme teda už len niekoľko mesiacov na to, aby sme zabezpečili pre našich poľnohospodárov a potravinárov podmienky porovnateľné so zvyškom EÚ.

Koncom októbra 2011 usporiadal eurokomisár pre poľnohospodárstvo Dacian Ciolos prvú diskusiu o navrhovanej reforme.

Je osem mesiacov po voľbách a Slovensko ešte stále nepredstavilo svoju pozíciu. Osem mesiacov a minister poľnohospodárstva nebol schopný povedať, čo všetko robí preto, aby našich výrobcov nevytláčali z obchodov zahraniční, ktorí sú lacnejší a to všetko len preto, že vo svojich krajinách dostávajú podstatne vyššie dotácie.

V tejto chvíli si nemáme dôvod sťažovať na to, že nám Brusel nedopraje. Ale môžeme a musíme si sťažovať na nečinnosť nášho ministra. On by mal bojovať za čo najlepšie podmienky. Ale práve jeho pasivita môže naše poľnohospodárstvo zničiť.

Rozdielne podmienky pre poľnohospodárov z rôznych krajín v navrhovanej reforme SPP vychádzajú z troch okruhov problémov.

  1. nedorovnané priame platby
  2. stropovanie
  3. povinný greening
www.ipolitika.sk

Nedorovnané priame platby znamenajú, že poľnohospodári a potravinári na Slovensku dostanú z Bruselu podstatne menej peňazí ako napríklad farmári z Francúzska. Dorovnávanie je len na úrovni 90 percent priemeru EÚ – a potom len 1/3. To je klasická bulharská konštanta. Čísla vytiahnuté z klobúka.

Stropovanie znamená, že dotáciu dostanú farmy len do určitej veľkosti. Ak máte väčšiu, máte smolu. Viac peňazí nedostanete. Na Slovensku tvoria veľké farmy asi 70-80 percent produkcie. Vo Francúzsku je to približne 7 percent. Kultúra malých fariem existuje vo väčšine krajín. Tým takáto politika, samozrejme, vyhovuje.  Ale u nás, ale napríklad aj v Česku je to úplne inak. Máme inú historickú skúsenosť a podstatne väčšie farmy, čo súvisí aj následkami obdobia kolektivizácie, kedy vznikali rozsiahle JRD.  Presadiť stropovanie znamená, že v priebehu niekoľkých rokov môže byť zlikvidovaných 30-70 percent veľkých fariem na Slovensku.

Greening (alebo pôda ležiaca úhorom) znamená, že 7 percent pôdy poľnohospodári nemôžu obhospodarovať. Ak toto percento nedodržia, prídu o peniaze. A rovnako platia poľnohospodári. Argument „za“ greening je ochrana životného prostredia. To sú presne tie nepochopiteľné úvahy od zeleného stola. Žiadny normálny poľnohospodár si pôdu nezničí. Naopak. Bude sa o ňu starať.

Preto SaS žiada ministra Jahnátka, aby konečne začal bojovať za to, aby slovenskí poľnohospodári mohli byť ostatným skutočnou konkurenciou. Vyzývame ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka, aby pri rokovaní o návrhu Spoločnej poľnohospodárskej politiky v Bruseli presadil:

  1. aby platby pre slovenských poľnohospodárov boli dorovnávané na úroveň 100% priemeru EÚ
  2. aby stropovanie na úkor väčších fariem bolo z návrhu vypustené
  3. a aby požiadavka greeningu bolo dobrovoľné a zohľadňovalo špecifiká konkrétnych fariem

 zdroj: strana-sas.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>