SNS dáva v súvislosti s predajom časti SPP podnet na GP

snslogo www.ipolitika.sk

Slovenská národná strana (SNS) sa v týchto dňoch obráti na Generálnu prokuratúru (GP) SR s podnetom pre podozrenie z porušenia zákonov pri neuplatnení predkupného práva na 49 percent akcií Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Na tlačovej konferencii to dnes vyhlásil predseda SNS Andrej Danko.

Dodal, že vôbec nie je jednoduché dostať sa k informáciám o tom, v akom štádiu je predaj časti tohto významného podniku. Na základe predkupného práva je Slovak Gas Holding (SGH), ktorý vlastní 49 percent akcií SPP, povinný ich najprv ponúknuť štátu a až po tom, čo štát neakceptuje ponúkanú cenu, môže predávať iným investorom.

“Mám za to, že Generálna prokuratúra SR je oprávnená a vzhľadom na význam transakcie aj povinná, aby preverila skutočnosti, za ktorých dochádza k realizácii zmeny vlastníckej štruktúry spoločnosti Slovak Gas Holding B.V.,” uvádza Danko v texte podnetu. “Najmä aby preverila skutočnosti, či došlo k ponuke na odkúpenie akcií štátom pri výkone predkupného práva, či došlo k odmietnutiu výkonu predkupného práva a či zmena vlastníckej štruktúry spoločnosti Slovak Gas Holding B.V. bude realizovaná za sumu, ktorá bola ponúknutá pri výkone predkupného práva Slovenskej republike, ako aj naplnenie ďalších zákonných podmienok pri realizácii zmeny vlastníckej štruktúry spoločnosti Slovak Gas Holding B.V.,” doplňuje Danko.

Informáciu o tom, že sa pripravuje zmena vlastníckej štruktúry, čerpá Danko z vládnych materiálov. “Vláda SR na svojom zasadnutí dňa 6. júla 2012 prerokovala a vzala na vedomie materiál predložený ministrom hospodárstva Slovenskej republiky ‘Informácia o potenciálnej zmene vlastníckej štruktúry spoločnosti Slovak Gas Holding B.V., ktorá je vlastníkom 49 percent akcií spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a.s., Bratislava’,” upozornil. Ku konkrétnejším údajom sa však podľa neho dá dostať len ťažko.

“V nadväznosti na skutočnosť, že informácie k zmene vlastníckej štruktúry spoločnosti Slovak Gas Holding B.V. nie sú verejnosti dostupné a tieto sú jednak vládou SR a jednak aj Ministerstvom hospodárstva SR chránené pred ich zverejnením, požadujeme týmto, aby Generálna prokuratúra SR v rozsahu svojej pôsobnosti vykonala dozor nad zachovávaním zákonnosti pri zmene vlastníckej štruktúry spoločnosti Slovak Gas Holding B.V.,” vyhlasuje v podnete na GP SR.

www.ipolitika.sk

Danko dodáva, že spoločnostiam E.ON Ruhrgas AG a GDF Suez S.A, ktoré vlastnia SGH, sa ich investícia do minoritného podielu v SPP už vrátila a z ich pohľadu bola veľmi výhodná. “Pamätáme sa, ako Robert Fico stál pred bránou SPP, ako hovoril, že privatizácia v SPP je najväčšie zlodejstvo. Svoju politickú kariéru si založil na útokoch na Ivana Mikloša. Hovoril, že 49 percent SPP sa dalo predať za dvojnásobnú cenu,” upozornil Danko. Ficova vláda podľa neho v roku 2007 iniciovala uznesením prešetrenie privatizácie podielu v SPP, ktorého závery boli veľmi kritické, od nízkej predajnej ceny až po priebeh predaja, keď bolo v súťaži prihlásené len jedno konzorcium, ktoré o tejto svojej pozícii mohlo dokonca vopred vedieť.

“Dnes je verejným tajomstvom, že Ruhrgas a GDF Suez chcú akcie predať. Podľa medializovaných správ je treba na kúpu akcií okolo 2,5 miliardy eur. Za réžie Ivana Mikloša sa predalo 49 percent akcií za asi 4,3 miliardy eur. Dnes je režisérom Robert Fico, za jeho chrbtom sa akcie predávajú za 2,5 mld. eur. Štát nedostane ani euro za to, že neuplatní predkupné právo,” vyhlásil Danko. Štát podľa neho mlčí a jediný argument, ktorý používa, je upozornenie na nedostatok peňazí, ktorý údajne neumožňuje využitie predkupného práva.

Danko dodal, že sa nečuduje Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH), ak chce odkúpiť tieto akcie za 2,5 mld. eur, lebo takáto investícia by sa im podľa jeho odhadu vrátila o šesť rokov. “Je to zlaté vajce,” označil akcie SPP. “Ale SPP je dôležitý strategický nástroj. Pokiaľ by štát získal SPP, boli by peniaze na platy učiteľov, lekárov, zdravotníkov. Vieme, že učitelia požadujú desaťpercentné zvýšenie platov. SPP dokáže každý rok vyprodukovať 700 miliónov eur. Na zdvihnutie platov učiteľov je treba sto miliónov. Každý si to vie zrátať,” upozornil Danko.

Nesúhlasí ani s názorom, že štát na odkúpenie podielu v SPP jednoducho nemá dosť peňazí. “Vláda má rezervu 500 miliónov eur na šialený obchod, kúpy zdravotných poisťovní. Pán Kažimír získal emisiou dlhopisov 1,2 mld. eur so splatnosťou 12 rokov. Ak by sme získali 2,5 mld. eur podobnou emisiou dlhopisov, do šiestich rokov by sme tento úver dokázali splatiť a mali by sme naspäť SPP,” uzavrel Danko.

zdroj: sns.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>