SDKÚ-DS: Nesmieme vytrhávať korene našej histórie!

www.ipolitika.sk

SDKÚ-DS s veľkým údivom zaregistrovala informáciu o námietkach Európskej komisie pri stvárnení výtvarného námetu na dvojeurovú mincu, na ktorej majú byť stvárnení Cyril a Metod. Na základe tejto námietky by z návrhu mali byť odstránené svätožiary nad hlavami svätcov a kresťanské kríže z ich odevu. Stanovisko komisie sa odvoláva na potrebu náboženskej neutrality.

Je pre nás absolútne nepochopiteľné, ako môže byť v Európe, ktorá nespochybniteľne stojí na kresťanských základoch, problémom zobrazenie postáv, ktoré sú súčasťou kresťanstva, a ktoré sú nespochybniteľne súčasťou duchovného a kultúrneho dedičstva nielen Slovenska, ale celej Európy. SDKÚ-DS sa preto domnieva, že v žiadnom prípade nie je správne ustupovať takýmto neopodstatneným tlakom a výhradám. Takýto tlak považuje za zlý a škodlivý, pretože by to započalo vykoreňovanie histórie Slovenska, popierali by sme základy celej európskej civilizácie, ktorá nesporne na kresťanských základoch stojí. Sme presvedčení, že NBS ako autor návrhu by nemala súhlasiť s takýmito úpravami a sme presvedčení, že stojí za to viesť zásadnú debatu o tejto otázke na pôde EK a obhajovať postoj, ktorý nesúhlasí s takýmto neopodstatneným prístupom a nesprávnym interpretovaním a vykladaním princípov náboženskej neutrality.

www.ipolitika.sk

Podľa SDKÚ-DS by NBS mala trvať na pôvodnom výtvarnom stvárnení mince.

O tejto téme preto SDKÚ-DS bude rokovať so svojimi partnetmi – je totiž potrebné vyslať signál, že kresťanské základy Európy sú nespochybniteľné a sú súčasťou histórie, ku ktorej sa hlásia Európania bez ohľadu ich náboženského presvedčenia.

Ľudovít Kaník, predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS
Jozef Mikuš, podpredseda SDKÚ-DS

zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>