Rozpočet na rok 2013 je antisociálny a nespravodlivý voči ľuďom

parlament_190839 www.ipolitika.sk

Návrh štátneho rozpočtu na budúci rok potvrdzuje podľa predsedu KDH Jána Figeľa, že slovenský národ má vládu Smeru, ale nemá vládu sociálno-demokratickú. Návrh zákona je totiž antisociálny a nespravodlivý.Počúvame veľa rečí o šetrení, na druhej strane však návrh predpokladá nárast výdavkov ministerstiev o 700 miliónov eur. Odkiaľ, než z peňaženiek ľudí získa navyše tieto peniaze?” spýtal sa dnes na tlačovej konferencii v Bratislave Figeľ. Zároveň dodal, že jeho strana rozpočet v parlamente nepodporí.
Predstavitelia KDH vyčítajú Ficovej vláda 10 najzásadnejších zmien, ktoré urobila na strane príjmov štátneho rozpočtu. Sú to opatrenia, ktorými vláda zvyšuje príjmy štátneho rozpočtu – v preklade berie z peňaženiek ľudí do svojej štátnej kasy, aby mohla viac míňať.

-         Zvýšenie odvodov pri hrubej mzde už od 1180 eur
-         Zvýšenie dane z príjmu právnických osôb z 19 na 23%
-         Zvýšenie odvodov pre živnostníkov 
-         Obmedzenie paušálnych výdavkov pre živnostníkov na 5040eur
-         Zvýšenie odvodov pre dohodárov a študentov 
-         Zvýšenie dane z príjmu z 19 na 25% pri hrubej mzde 3300 eur
-         Zvýšenie registračného poplatku pre osobné vozidlá a za stavebné povolenie
-         Znovuzavedenie koncesionárskych poplatkov
-         Obmedzenie pri odpočítateľnej položke na manželku
-         Zníženie sporenia do druhého piliera z 9% na 4%

www.ipolitika.sk

To je 10 najzásadnejších zmien, ktorými vláda vytiahne peniaze od ľudí. Avšak zoznam opatrení, ktorými vláda šetrí svoje výdavky, teda necháva ich ľuďom, aby sa sami rozhodli ako ich využijú je podľa KDH je žiadny. “Nula. Opakujem nula, alebo zero, aby aj pán premiér Fico tomu rozumel,” zdôraznil predseda KDH Ján Figeľ.
Ani podľa podpredsedu strany Miloša Moravčíka nie je vláda Roberta Fica ochotná uskromniť sa v rozpočte. Ako dodal, kabinetu záleží viac na peniazoch než na ľuďoch, pričom on sám hľadal v návrhu zákona o štátnom rozpočte šetrenie, no neuspel. “Napriek tomu, že sme vláde poslali návrhy mnohých opatrení na šetrenie, tak vláda to odignorovala,” skonštatoval Moravčík.
Ako vyhlásil Július Brocka, od nového roka môžu kroky vlády znížiť aj príjmy slovenských učiteľov, ktorí v týchto dňoch štrajkom bojujú za ich zvýšenie. Stane sa tak obmedzením odpočítateľnej položky na manželku. “Mnohí títo učitelia netušia, že od 1. januára budúceho roka učiteľovi na Slovensku s priemerným platom 662 eur Robert Fico zoberie 52 eur každý mesiac,” uviedol Brocka a podčiarkol, že za rok ide už o sumu 624 eur. “Je to takmer jeden mesačný plat,” dodal.

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>