Rómska reforma okreše sociálne dávky porušovateľom zákona

230px-Robert_Kaliňák_2010_(2) www.ipolitika.sk

Občanom, ktorí budú notoricky porušovať zákony, budú okresané sociálne dávky. Poberanie príspevkov ľuďmi v hmotnej núdzi a ich forma bude závisieť od správania sa týchto osôb. Vyplýva to z ďalšej časti tzv. rómskej reformy, ktorú dnes (16. novembra) predstavili minister vnútra Robert Kaliňák, vládny splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák, líder OĽaNO Igor Matovič a štátny tajomník rezortu vnútra Marián Saloň.

„Každý, kto chce prijímať dávky od štátu, si musí uvedomiť, že ich môže v plnej miere získať, len ak sa bude zodpovedne správať voči svojim susedom a voči svojim deťom,” uviedol minister vnútra R. Kaliňák. Od rešpektovania zákonov bude závisieť zaradenie do systému aktivačných prác a nárok na príspevok na bývanie. Forma a výška sociálnych dávok sa bude vzťahovať nielen na správanie sa jednotlivcov, ale celej rodiny. Tých, ktorí budú páchať priestupky, bude možné podľa nového návrhu potrestať formou menších obecných prác. Zamedziť by sa tak malo neefektívnym finančným trestom, ktoré nie je možné od sociálne odkázaných vymôcť.

www.ipolitika.sk

Zároveň sa navrhuje, aby opakované páchanie priestupkov mohlo zájsť až do trestnoprávnej roviny. Problém s priestupkovou a trestnoprávnou činnosťou detí, ktorá sa nedá postihnúť, navrhujú lídri rómskej reformy riešiť tak, že za porušovanie zákona deťmi budú niesť zodpovednosť ich rodičia.
„Chceme dosiahnuť stav, aby odpoveďou na získanú sociálnu dávku bolo primerané slušné správanie, ktoré zlepší občianske spolunažívanie, ktoré dnes je v mnohých oblastiach Slovenskej republiky na bude mrazu,” vyhlásil Robert Kaliňák.

Rómska reforma by sa mala dotknúť aj ochrany učiteľov pred agresívnym a vulgárnym správaním žiakov. Podľa šéfa rezortu vnútra budú autori reformy komunikovať s učiteľmi o tom, akou formou by sa mohla zvýšiť ich ochrana, ale aj o tom, ako ich motivovať v práci v náročnom prostredí.


pozrite si tlačovú besedu k rómskej reforme

 zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>