Premiér R. Fico na summite v Bruseli

brusel www.ipolitika.sk

Summit Európskej únie o rozpočte na nasledujúce sedemročné obdobie sa skončil bez dohody. Európski lídri  rokovali o prerozdelení balíka vo výške takmer bilión eur dva dni (22.- 23.novembra). Problémom pri rokovaniach sú rozdielne postoje lídrov krajín – niektorí chcú šetriť čo najmenej, iní naopak požadujú v dlhodobom rozpočte únie väčšie škrty.

„Na druhej strane sa už nikto nikomu nevyhráža vetom, predstavitelia členských štátov hovoria o konkrétnych veciach a posledný návrh rozpočtu je dokument, o ktorom sme sa rozhodli diskutovať ďalej,”povedal premiér SR Robert Fico po skončení rokovania.

Slovensko by si oproti predchádzajúcemu plánu mohlo polepšiť. Viac peňazí by tak išlo pre chudobnejšie regióny, nalikvidáciu atómových blokov v Bohuniciach aj na poľnohospodárstvo.  Únia nám na jadrovú elektráreň ponúkla približne 200 mil. eur, čo je takmer dvojnásobok pôvodnej sumy a polovica odhadovaných nákladov.

Slovensku sa oplatilo byť dôveryhodným partnerom Európskej únie, lebo sme získali takmer stopercentné zvýšenie príspevku na Jadrovú elektráreň Jaslovské Bohunice. Lebo je rozdiel mať 105 miliónov eur a 200 miliónov eur na odstránenie jadrovej elektrárne. Zatiaľ sme po Estónsku asi druhá najspokojnejšia krajina,” skonštatoval premiér.

www.ipolitika.sk

Hoci škrty v pôvodne rozpočtovom rámci pre roky 2014 až 2020 zostali na nezmenenej úrovni približne 80 mld. eur, zmenila sa výška niektorých kapitol. V poľnohospodárstve by mala únia namiesto navrhovaných 25 mld. eur škrtnúť len 17 mld. eur. Výdavky na kohéznu politiku, teda podporu chudobnejších regiónov, by sa nemali znížiť o 29 mld. eur, ale len o 18 mld. eur. Na druhej strane by sa skresalo ďalších 13,2 mld. eur z výdavkov na výskum, dopravu a energetiku. Päťmiliardový škrt hrozí aj spoločnej zahraničnej politike.

Konečná podoba európskeho rozpočtu by mohla byť schválená už vo februári budúceho roka na summite európskych lídrov.

pozrite si reportáž z mimoriadneho rokovania Európskej rady

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>