Premiér R. Fico diskutoval s eurokomisárom J. Hahnom o využívaní eurofondov

Robert Fico www.ipolitika.sk

Do polovice budúceho roka by malo byť zrejmé, do akých oblastí budú na Slovensku smerovať prostriedky Európskej únie do roku 2020. Uviedol to komisár EÚ pre regionálnu politiku Johannes Hahn po stretnutí s premiérom SR Robertom Ficom (piatok 9. november). „Navrhli sme, aby sa značný objem prostriedkov venoval do rozvoja malých a stredných podnikov, najmä za účelom zlepšenia ich inovačných kapacít,” povedal komisár.

Johannes Hahn sa zúčastnil na rokovaní Rady vlády pre Partnerskú dohodu na roky 2014 – 2020, ktorej úlohou je pripraviť všetky podklady na uzatvorenie dohody medzi Slovenskou republikou a Európskou komisiou o tom, aké fondy bude mať Slovensko v rokoch 2014 až 2020 k dispozícii. „Je to mimoriadne vážna téma, lebo hovoríme o veľkom objeme finančných prostriedkov, bez ktorých Slovenská republika nie je schopná prežiť,“pripomenul Robert Fico. Komisár vytvorenie rady ocenil s tým, že „ide o prvý takýto počin v rámci krajín Európskej únie.“

Eurofondy by mali podľa slovenského predsedu vlády smerovať najmä do podpory hospodárskeho rastu, v čom sa zhoduje aj so stratégiou komisie. „Chceme, aby peniaze, ktoré v rokoch 2014 – 2020 budeme môcť na Slovensku použiť, boli akousi injekciou pre hospodársky rast a tým aj príspevkom pre hospodársky rast v rámci celej Európskej únii,” uviedol R.Fico.

www.ipolitika.sk

Na niektoré problémy má slovenský kabinet odlišný názor ako predstavitelia únie. „Sú niektoré oblasti, kde by sme opätovne privítali financovanie z európskych fondov, keďže Európska komisia naznačuje, že by nemali byť prioritne financované z týchto zdrojov,” konštatoval predseda vlády. Podľa premiéra ide napríklad o oblasť školskej a zdravotníckej infraštruktúry, turizmu či o oblasť opravy a rekonštrukcie miestnych ciest. „Aj dnešná rada vlády potvrdila, že práve tieto oblasti, alebo niektoré z nich, sú pre nás životne dôležité,”vyhlásil premiér.

Podľa J. Hahna nie je v tejto súvislosti zatiaľ nič vylúčené, hoci financovanie niektorých odvetví bude ešte potrebné prediskutovať. „Pre niektoré oblasti by sme chceli požiadať o špeciálne vyrozumenie, prečo by mali financie smerovať do tej alebo onej oblasti, akou je napríklad zdravotný sektor,” uviedol eurokomisár.

pozrite si tlačovú besedu

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>