Premiér ocenil pracovné nasadenie ministra školstva D. Čaploviča

www.ipolitika.sk

S prácou ministerstva školstva je predseda vlády SR Robert Fico spokojný. Vyhlásil to na brífingu (19. novembra) po kontrolnej návšteve rezortu. „Chcel by som oceniť pracovné nasadenie, ktoré je typické pre tento rezort, pretože stojí pred mnohými výzvami, ktoré sa naakumulovali za posledných 20 rokov. Taká dynamika rozhodnutí a návrhov, aká prichádza teraz z rezortu, je v ostatnom období naozaj nevídaná,“ uviedolRobert Fico. Premiér sa počas svojej návštevy sústredil na kontrolu štyroch základných oblasti: kvalita a úroveň vzdelávania, previazanie vzdelávania a praxe, podpora výskumu a vývoja, využívanie fondov Európskej únie.

Minister školstva Dušan Čaplovič má podľa premiéra plnú podporu vlády SR v rozhodnutiach, ktoré sa týkajú zvyšovania kvality na stredných a vysokých školách. Premiér zdôraznil, že nevidí žiadny dôvod na to, aby súkromné školy, ktoré vyberajú poplatky od študentov a ich rodičov, dostávali od štátu toľko peňazí ako verejné. Podporu ministrovi vyjadril premiér aj pri rozhodnutiach, týkajúcich sa predpokladov na prijatie študentov stredných škôl na vysoké školy. Spoločne hovorili aj o možnom zakladaní firemných škôl. „Hľadajme systémovú cestu, kde by sa spoločnosti, ktoré si samy pre seba pripravujú študentov, mali určité zvýhodnenie alebo úľavy v porovnaní s inými spoločnosťami,“ povedal predseda vlády.

www.ipolitika.sk

V oblasti vedy a výskumu sa podľa Roberta Fica nedarí zapojiť do financovania týchto oblastí súkromný sektor. Za neopakovateľný zdroj peňazí považuje premiér európske fondy. Minister školstva D. Čaplovič uviedol, že v roku 2012 by mali byť vyčerpané prostriedky z operačného programu Vzdelávanie, ktorý bol v rizikovej situácii. Premiér zdôraznil, že Slovensko sa aj v rokoch 2014 až 2020 bude usilovať o využívanie prostriedkov z európskych zdrojov na budovanie školskej infraštruktúry, ale aj o investície do vedy a výskumu.

„Rezort bude veľmi aktívne pokračovať v úlohách, ktoré vyplývajú najmä z Programového vyhlásenia vlády. Po schválení štátneho rozpočtu v Národnej rade SR vystúpime s jasným zadefinovaním konkrétnych úloh, keďže sa to dotýka aj finančných možností,“ informoval D. Čaplovič„Bol som upozornený, aby sme zvyšovali kontakty medzi zástupcami jednotlivých spoločností, spoločenských ustanovizní. Komunikácia je pre tento rezort veľmi dôležitá,“ konštatoval minister.

Premiér sa vyjadril aj k požiadavkám pracovníkov školstva, ktorí požadujú 10-percentné navýšenie platov.„Naďalej pokračuje diskusia. Uvedomujem si postavenie učiteľov na Slovensku a vnímam ich požiadavky ako legitímne. Na druhej strane, žiadam všetkých o pochopenie. Sme v neuveriteľne ťažkej finančnej kríze, nielen Slovensko aj celá Európska únia, a my nemáme na viac ako na 5-percentné zvýšenie platov,. Pokúsime sa nájsť dohodu, no to je vecou ďalších rozhovorov, “ zopakoval svoje stanovisko predseda vlády.


pozrite si brífing po kontrolnom dni

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>