Platy sudcov sa zmrazia

sudna_moc www.ipolitika.sk

Platy sudcov sa na budúci rok zmrazia. Oznámil to predseda parlamentu Pavol Paška na brífingu po rokovaní s predstaviteľmi slovenskej justície (20.novembra). Na spoločnom rokovaní boli aj minister spravodlivosti SR Tomáš Borec, predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková, podpredsedníčka Najvyššieho súdu SR Jana Bajánková, prezidentka Združenia sudcov Slovenska Dana Bystrianska, predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Róbert Madej a člen Súdnej rady SR Imrich Volkai. „Dobrou správou je, že vzájomný dialóg a rešpekt medzi troma nezávislými piliermi demokracie, sú tým nástrojom, ktorý môže priniesť želané výsledky,” uviedol Pavol Paška.

Novelu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, ktorá zmrazuje platy politikov, prerokuje parlament v skrátenom legislatívnom konaní na decembrovej schôdzi. Počas druhého čítania k nej predloží predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej pozmeňujúci návrh, ktorý zmrazí aj platy sudcov.

„Sudcovia podporili takéto zmrazenie platov po prvýkrát,” vyzdvihol minister spravodlivosti Tomáš Borec s tým, že sa tak udeje ústavne konformným spôsobom. Ušetrené finančné prostriedky sa podľa jeho slov využijú na zlepšenie platov administratívnych justičných pracovníkov.

www.ipolitika.sk

Sudcov zároveň v budúcom roku čaká aj obmedzenie trestnoprávnej imunity na nevyhnutnú úroveňNovela ústavného zákona na zúženie imunity sudcov by mohla prísť do národnej rady vo februári budúceho roka. Sudcom by po novom zostala tzv. funkčná imunita. Podľa predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej to znamená, že sudcovia by požívali imunitu pri výkone funkcie sudcu, nemohli by byť teda stíhaní za rozhodovaciu činnosť a za právny názor, ktorý vyjadria v rozhodnutí. Iveta Macejková zároveň potvrdila, že sudcovia nemajú výhrady k zmrazeniu platov. Podľa staršieho rozhodnutia ústavného súdu môže dôjsť k zmrazeniu platov sudcov za splnenia dvoch podmienok – ak si to vyžaduje hospodárska situácia v štáte a ak je zmrazenie platov ohraničené konkrétnym časovým obdobím.

Na rokovaní sa diskutovalo aj o prieťahoch v súdnom konaní a dôveryhodnosti justície. Minister Borec po rokovaní vyzdvihol, že takto si predstavuje pokoj v justícii v praxi. „Zmrazí sa valorizácia platov sudcov, čo sudcovia podporili. Bude to v súlade s ústavou tak, aby nebola narušená nezávislosť sudcov a aby prejavili solidaritu a uskromnili sa tak, ako je to od nich požadované,” vysvetlil.  „Chystáme množstvo vážnych zmien, ako zmena Občianskeho súdneho poriadku, Exekučného poriadku či zmenu Trestného zákon a Trestného poriadku,” doplnil minister.

Tomáš Borec tiež okrem iného plánuje zriadiť komisiu, kde budú predsedovia krajských súdov, predsedníčka Ústavného súdu SR a ombudsmanka a budú spoločne monitorovať prieťahy v konaní. Za prípadné prieťahy má sudcov trestať novozriadený vnútorný orgán kontroly.


pozrite si tlačovú besedu po stretnutí Pavla Pašku s predstaviteľmi súdnej moci

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>