Opozícia iniciuje mimoriadnu schôdzu, hovoriť chce o stave justície

10450619-parlament www.ipolitika.sk
Predstavitelia opozičných strán SDKÚ-DS, KDH a Mosta-Híd združených v Ľudovej platforme podávajú návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR. Hovoriť na nej chcú o prehlbujúcom sa stave znižovania dôveryhodnosti justície na Slovensku a o opatreniach vedúcich k vytváraniu predpokladov a podmienok na skutočné zvyšovanie jej dôveryhodnosti. Po splnení zákonnej podmienky, ktorou je minimálne 30 podpisov, musí predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) zvolať schôdzu do siedmich dní.
Výsledkom schôdze má byť uznesenie, v ktorom má NR SR vyjadriť znepokojenie z prehlbujúceho sa stavu znižovania dôveryhodnosti justície a požiadať vládu o predloženie správy o konkrétnych opatreniach, ktoré urobila na vytvorenie podmienok na zvýšenie dôveryhodnosti justície. “Aby nám v tej správe povedala, ako stoja práce na koncepcii stabilizácie a modernizácie justície, a navrhujeme, aby vláda s touto koncepciou predstúpila pred parlament,” vysvetlila na dnešnej tlačovej konferencii Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS).
Podľa jej slov justičný systém na Slovensku dlhodobo požíva nízku mieru dôvery a v poslednom mesiaci bola slovenská verejnosť opakovane konfrontovaná s informáciami, ktoré túto nedôveru ešte viac prehlbujú. Poukázala tu na nedávny verdikt súdu, podľa ktorého sa má bývalý prezident Michal Kováč ospravedlniť niekdajšiemu šéfovi SIS Ivanovi Lexovi. “Tento prípad utvrdzuje vo verejnosti pocit, že justičná spravodlivosť funguje len pre pár vyvolených,” vyhlásila. Žitňanská si uvedomuje, že poslanci a vláda nemôžu zasahovať do rozhodovania súdov, avšak “zároveň platí, že vláda SR, ako aj NR SR, majú legitimitu a povinnosť meniť právne prostredie a ovplyvňovať politickú a spoločenskú klímu tak, aby sa zvyšovala vymáhateľnosť práva“.
Pavol Hrušovský (KDH) v tejto súvislosti opäť spomenul ambíciu zrušiť ústavným zákonom tzv. Mečiarove amnestie uvalené na prípad zavlečenia Michala Kováča ml. “Ten príbeh začal vtedy, keď vláda Vladimíra Mečiara prijala amnestie, ktoré zabránili spravodlivému vyšetreniu všetkých okolností, ktoré s týmto hanebným zločinom súviseli. Preto sa obraciam na všetkých poslancov, aby sme sa opäť vrátili a vytvorili možnosť prijať zákon, ktorým by sme amnestie zrušili,” apeloval. Je teda pripravený opäť vyvinúť maximálne úsilie, aby získal pre takýto zákon podporu aspoň 90 poslancov. O konkrétnych termínoch však hovoriť nechcel.
Podľa Gábora Gála (Most-Híd) na Slovensku nefunguje spravodlivosť, ale funguje klientelizmus, korupcia a justičná samovôľa. “Spravodlivosť je slepá, ale na Slovensku si to niektorí prispôsobili tak, že na niektorých pár vyvolených žmurká. Na ťahu je vláda a ministerstvo spravodlivosti, ktorých návrhy sa zatiaľ tejto témy nedotýkali,” upozornil.
Opozícia si uvedomuje, že poslanci vládneho Smeru-SD nemusia program mimoriadnej schôdze podporiť, a tak sa vôbec konať nebude. Veria však, že sa tak nestane. “Sú určité oblasti verejného života, ktoré by mali robiť taký oblúk nad všetkými politikami a my veríme, že aj strane Smer-SD záleží na tom, aby sme tu v parlamente o takejto vážnej veci aj diskutovali,” uzavrel Hrušovský.
www.ipolitika.sk

Audiovizuálny záznam z tlačovej besedy nájdete tu:

http://www.youtube.com/watch?list=UU1epwcAn01Ck5RVQ9dnw1Og&feature=player_embedded&v=rR1rjN-M-m0

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>