Ministri predstavili zmeny vo výsluhových dôchodkoch

kalinak www.ipolitika.sk

Policajti a vojaci si budú na svoje dôchodky platiť viac a budú tiež viac slúžiť. Nárok na výsluhový dôchodok by mal po novom vzniknúť po 25 rokoch štátnej služby. Zvýšiť by sa malo poistné na výsluhový dôchodok, a to o 2 percentá. Vyplýva to zo zmien v zákone o sociálnych službách, ktoré predstavil šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák a minister obrany Martin Glváč na tlačovej konferencii (26. novembra).

Vojaci a policajti, ktorí odslúžia do roku 2013 menej ako päť rokov, budú mať nárok na výsluhový dôchodok o desať rokov neskôr ako ich predchodcovia. Nárok naň by sa mal totiž príslušníkom poriadkových síl postupne predĺžiť na 25 rokov štátnej služby. Nebude však zdanený a jeho poberatelia nezaplatia ani desaťpercentný stabilizačný odvod, ako to pôvodne zvažovala vláda.

Základným motívom celého tohto návrhu je, že si ozbrojenci budú platiť na svoje dôchodky viac a budú slúžiť dlhšie, od 15 do 25 rokov, v rámci jednotlivých prechodných období. Ale aj tieto opatrenia znamenajú, že (si tento systém) budú môcť užívať dlhé roky, nielen počas služby, ale najmä, keď si poctivo odrobia roky v armáde alebo v polícii a budú môcť ísť do dôchodku,” uviedol podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák.
Zmení sa aj výška poistného, na sedem percent.  Viac bude platiť aj zamestnávateľ. „Celý čas sme sa snažili systém udržať tak, aby výpočet a vzorec, ktorý sa používa pre udržateľnosť samotného sociálneho systému, mohol byť vypočítaný aspoň na 50 rokov,” doplnil minister vnútra.

www.ipolitika.sk

Novela zohľadňuje aj požiadavku na valorizáciu penzií. Tá by mala byť u vojakov a policajtov rovnaká ako v civilnom sektore. Súčasne by mala byť diferencovaná počtom odslúžených rokov. „Je to omnoho spravodlivejšie, pretože vtedy nižšie dôchodky v zásade dobiehajú vyššie, minimálne percentuálne,” zdôraznil minister Kaliňák. K miernejšej úprave v sociálnom systéme podľa slov šéfa rezortu prispeli predchádzajúce úsporné opatrenia a radikálny pokles odchodu policajtov zo zboru. „Týmito opatreniami sa nám podarí do roku 2015 urobiť úsporu 200 miliónov eur. Dokážeme stabilizovať osobitné účty na ročnej báze okolo 64 miliónov,“ povedal Robert Kaliňák.
Zmeny v systéme ocenil aj minister obrany Martin Glváč (Smer-SD). „Bolo by strelením vlastného gólu tento systém ponechať tak, ako je nastavený, nakoľko o 30 rokov, ako vyrátali na ministerstve financií, by náš doplatok činil 500 miliónov eur. To znamená, že možno už o tri roky by sme tento systém nevedeli udržať,”konštatoval M. Glváč.
Novela zákona o sociálnych službách by mala nadobudnúť účinnosť od mája 2013.

pozrite si tlačovú besedu R. Kaliňáka a M. Glvača

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>