Lídri Ľudovej platformy podpísali Memorandum pre zodpovednú politiku

8190157477_aa5ed9d651 www.ipolitika.sk
Lídri strán KDH, SDKÚ-DS a Most-Híd, združených v Ľudovej platforme, Ján Figeľ, Pavol Frešo a Béla Bugár podpísali dnes 16. novembra 2012  v starej budove Národnej rady SR Memorandum pre zodpovednú politiku.
Hlásia sa ním k 17. novembru, ktorý považujú za „najsilnejší symbol boja za demokraciu v našich novodobých dejinách.“ Strany pripomínajú, že na odkaz novembra nadväzuje aj politika ich Ľudovej platformy, „ktorá je alternatívou voči ľavicovej politike Smeru-SD.“ V dokumente sa zaväzujú, že budú s politikou sociálnych demokratov zvádzať politický zápas.

„Je to opak trieštenia strán, je to hľadanie hodnôt, ktoré máme spoločné, hodnôt, ktoré môžu Slovensko posunúť dopredu,“ vyhlásil po podpísaní dokumentu predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo. Dodal, že strany vytvorili memorandum na základe spoločných hodnôt a tiež európskej perspektívy. „Práve tá, bohužiaľ, rozbila predošlú vládu. Začíname tam, kde sa to rozbilo,“ podotkol Frešo. Šéf SDKÚ-DS verí, že skutky, ktoré vyplynú zo spolupráce trojice strán, presvedčia ľudí, že tu je alternatíva, a že ľavica sa má čoho obávať. „Lebo šanca, že Slovensko vrátime na inú cestu, začína,” vyhlásil Frešo.

Líder KDH Ján Figeľ pripomenul, že Ľudová platforma sa v memorande hlási k 17. novembru a mieni na jeho odkaz nadviazať. „Chceme potvrdiť vlastnú zodpovednosť a odhodlanosť za to, aby sa sloboda a demokracia u nás upevňovali.  Tieto tri strany majú veľa skúseností a majú, čo ponúknuť. Hodnoty, program, presvedčenie, ľudia, ktorí majú čo ponúknuť. Zápas o slobodu a demokraciu sa neskončil po roku 1989. Memorandum je základ pre alternatívu voči súčasnosti. Ponúkať lepšie riešenia obsahové i personálne,“ povedal predseda KDH Ján Figeľ.

„Memorandum definuje spoločné hodnoty a programové ciele uvedených stredopravých subjektov v slovenskom parlamente, ktoré sú základom našej spolupráce, píšu strany v memorande. Pre zodpovednú politiku je podľa nich nevyhnutné dodržiavať a presadzovať niekoľko zásad.

Ide o ochranu slobody, občianskych práv a vlastníctva, o stabilné miesto Slovenska v Európskej únii, o zodpovednú hospodársku politiku, podporu zlepšovania podnikateľského prostredia s dôrazom na rast zamestnanosti, podporu rozvoja a stability strednej vrstvy aj o transparentnosť v politike a boj proti korupcii.

Ďalšími zásadami sú dôsledná spravodlivosť a vymožiteľnosť práva, solidarita so slabými a znevýhodnenými občanmi, ochrana rodiny, manželstva a harmonického vývoja detí, právo na výber vzdelania, sociálnej a zdravotnej starostlivosti, podpora vlastenectva, odmietnutie nacionalizmu a xenofóbie, ochrana právneho postavenia národnostných menšín a odmietnutie populizmu v politike.

www.ipolitika.sk

Ľudová platforma je presvedčená, že Slovensko dokáže úspešne rozvíjať len zodpovedná a osvedčená stredopravá politika. O tú sa mieni usilovať. K spolupráci pozýva a víta podporu všetkých občanov i politických a občianskych subjektov, ktorým sú uvedené zásady blízke.

Počas podpisu poukázal na to predseda KDH Ján Figeľ. „Memorandum nie je uzavretý dokument. Ľudová platforma v ňom pozýva na spoluprácu všetkých, ktorí zdieľajú hodnoty spísané v memorande,“ uviedol Ján Figeľ. Aj predseda Most-Híd Béela Bugár zdôraznil, že to nie uzavretá spoločnosť troch strán, ktoré nikoho do nej nevpustia. „Každý, kto chce pracovať, uznáva hodnoty a nechce robiť len marketingovú politiku, je vítaný,“ doplnil šéf Mosta-Híd Béla Bugár. Zároveň deklaroval snahu vrátiť do politiky hodnoty, ktoré sa z nej vytrácajú. „Nastupuje marketingová politika, ktorá jednotlivcom pomáha zlepšiť imidž. My odmietame krátkodobú politiku, ktorá zvyšuje imidž jednotlivcov,“ zdôraznil Bugár.

V memorande sú podľa neho odskúšané hodnoty, na ktorých sa dá stavať. Dodal, že memorandum nie je o tom, že dnes ho strany podpíšu a od ďalšieho dňa budú fungovať ako jedna strana. Pripomenul, že trojica strán už v parlamente spolupracuje napríklad v podobe podpory návrhov.

Všetci traja lídri sa zhodli v tom, že chcú hľadať spoločného kandidáta na prezidenta. Frešo dodal, že otázka prezidentského kandidáta presahuje memorandum. „Ak má byť víťazný, musí mať širšiu podporu. Prezidentský kandidát nie je prezident strán, ale všetkých občanov,“ zdôraznil. Bugár doplnil, že pravicový prezidentský kandidát by mal zdieľať hodnoty z memoranda.

Podpis memoranda privítal aj Wilfried Martens, prezident Európskej ľudovej strany. „Memorandum KDH, SDKÚ-DS a Most-Hid otvára cestu pre konsolidáciu pravého stredu na Slovensku. Srdečne vítam memorandum Ľudovej platformy, ktorú podpísali Ján Figeľ (KDH) Pavol Frešo(SDKÚ-DS) a Béla Bugár (Most-Híd),“ uviedol vo svojom vyhlásení.

Myšlienku Ľudovej platformy predstavil prvýkrát verejnosti predseda KDH Ján Figeľ na tohtoročnom sneme kresťanských demokratov 23. júna 2012 v Ružomberku.
Viac informácií o zrodení tejto myšlienky nájdete aj v augustových novinách KDH na stranách 1, 2 a 11: http://www.kdh.sk/sites/default/files/upload/dokumenty/sc2012-01.pdf.

Celé znenie Memoranda pre zodpovednú politiku nájdete tu.

Viac fotografií z podujatia nájdete tu.

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>