KDH chce poslanecký prieskum k ochrane vtákov v Levočských vrchoch

d2782948-b06f-44a5-8bd3-9f27b36d30b9 www.ipolitika.sk

V Levočských vrchoch má vzniknúť chránené vtáčie územie

KDH chce v parlamentnom výbore pre pôdohospodárstvo a životné prostredie iniciovať poslanecký prieskum v súvislosti s vyhlásením chráneného vtáčieho územia na území bývalého vojenského obvodu Javorina. Ako povedal 12. novembra 2012 pre agentúru SITA predseda KDH Ján Figeľ, poslanecký prieskum môže pomôcť primeranému riešeniu ochrany prírody a rozvoja vidieka.
Vojenský obvod Javorina žiaľ dodnes nie je vysporiadaný prípad, pretože reštitúcie neboli naplnené v mnohých prípadoch. Zaniknuté obce neboli zákonom dostatočne reštitučne pokryté. Sme pripravení to riešiť legislatívne, ale aj v dialógu s ministerstvom obrany, tak aby sa veci riešili, nie brzdili,“ povedal líder kresťanských demokratov.

www.ipolitika.sk

Ministerstvo životného prostredia pripravuje nariadenie vlády, ktoré predpokladá vyhlásenie veľkého rozsahu územia Levočských vrchov v bývalom vojenskom obvode za chránené vtáčie územie, čo podľa Figeľa na vlastníkov kladie nové obmedzenia pri správe a využívaní vlastného majetku. „Som presvedčený, že rozsah územia, aj konkrétne obmedzenia by mali byť riešené tak, aby pre dotyčné územie neznamenali záťaž, ale vyvážené podmienky pre jeho rozvoj,“ povedal s tým, že slovenský vidiek nemôže úspešne čeliť problémom, ak bude neprimerane zaťažovaný byrokraciou a reguláciou a ak vtáky, alebo biotopy budú viac chránené ako človek.

Vznik chráneného územia prekáža reštituentom z Javoriny, pretože reštitúcie sú stále nedokončené. Chránené vtáčie územie má podľa nich vzniknúť na základe odbornej štúdie, ktorá je z roku 2002. Tá súčasný stav vtákov v tejto časti Slovenska už vôbec neodráža.

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>