Ján Figeľ: Zásah GP do sporu o bytovku v Bernolákove bol škandalózny

janfigel www.ipolitika.sk
Bývalý generálny prokurátor a terajší námestník generálneho prokurátora Dobroslav T. je podľa denníka Sme podozrivý, že zneužil právomoc verejného činiteľa

Ak sa potvrdia podozrenia o podiele kľúčových osôb Generálnej prokuratúry SR na kauze bytovky v Bernolákove, je to podľa predsedu Jána Figeľa škandalózne a neprijateľné, pretože by sa tieto osoby podieľali na páchaní, resp. zakrývaní trestnej činnosti.

V médiách je prezentovaná veľmi škandalózna kauza dotýkajúca sa prevodu nehnuteľností v Senci, ktoré sa dotýkajú aj konania Generálnej prokuratúry SR. Nechcem ísť do vecnej stránky informácií, je ich veľa a sú veľmi výrazné, dôvodne podložené, ale chcem politicky povedať tri súvislosti k tejto záležitosti. Po prvé to, že viacerí predstavitelia Slovenskej republiky tvrdili hlavne v posledných mesiacoch, že Generálna prokuratúra na Slovensku funguje normálne, aj keď nemá vymenovanú platne zvolenú hlavu, teda generálneho prokurátora,“ zdôraznil líder kresťanských demokratov na tlačovej besede 22. novembra 2012 a poukázal zároveň na to, že za činnosť Generálnej prokuratúry  SR je zodpovedný aj prezident SR Ivan Gašparovič, pretože do dnešného dňa nevymenoval šéfa prokuratúry.„Prezident Gašparovič teda svojím konaním preberá a má spoluzodpovednosť za tento stav. Som presvedčený, že dôsledné, dôveryhodné a pre občanov potrebné rozhodnutia sú v jeho rukách, a preto má konať. Prezident Ivan Gašparovič a súčasný šéf Generálnej prokuratúry Ladislav Tichý takisto tvrdia, že generálna prokuratúra funguje normálne, no nemajú pravdu,“ uviedol Figeľ s tým, že takýmito vyhláseniami zakrývajú neporiadok. „Systém bez platne ustanovenej zvolenej hlavy oslabuje dôveru občanov v zákony na Slovensku. Pri súčasnom obsadení, respektíve neobsadení, na čele Generálnej prokuratúry SR od februára 2011, neexistuje ústavný mandát dnes zastupujúceho generálneho prokurátora.  Navyše námestník pre trestný úsek pán Dobroslav Trnka je poverený, len poverený, neprešiel doteraz po vyše roku ani výberovým konaním. To, čo sa žiada v každej štátnej inštitúcií, tam neprebehlo. Chcem spýtať prečo? Komu to vyhovuje? Pretože to znižuje nielen mieru ústavnosti, ale aj mieru zákonnosti z hľadiska platného pravá,“ doplnil Ján Figeľ.

www.ipolitika.sk

Bývalý generálny prokurátor a terajší námestník generálneho prokurátora Dobroslav T. je podľa denníka Sme podozrivý, že zneužil právomoc verejného činiteľa. Podľa dnešného vydania denníka Dobroslav T. poslal list jednej zo sporiacich sa strán o bytovku v Bernolákove. V liste sa píše, že súhlasí s prevodom bytovky, hoci na to zo zákona nemá žiadne oprávnenie. Kataster v Senci na základe tohto listu prevod povolil.

Spolu s Trnkom je v danej kauze podľa Sme podozrivý aj šéf katastra v Senci Igor S. Denník ďalej uviedol, že bytovka smeruje do rúk ľudí blízkych Mariánovi K., ktorý je kamarát Dobroslava T.

V ďalšom článku Sme sa uvádza, že kataster umožnil prepis nehnuteľnosti napriek tomu, že Úrad špeciálnej prokuratúry zakázal uznesením akékoľvek narábanie s budovou. Podobný prípad na Slovensku nie je známy. Generálna prokuratúra existenciu listu Dobroslava T. tajila. Dokument z 18. mája má spisovú značku a pečiatku Generálnej prokuratúry SR.

Ak sa podľa Jána Figeľa  potvrdia podozrenia o podiele osôb z generálnej prokuratúry,  „dá sa povedať, že sa podieľajú na páchaní, respektíve zakrývaní tesnej činnosti.  A to je neprijateľné, to je škandalózne,“dodal podpredseda NR SR Ján Figeľ.

Videozáznam z tlačovej besedy nájdete tu:

zdroj: kdh.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>