Ján Figeľ očakáva od Obamu väčší dôraz na zahraničnú politiku

figel_rozhovor_10_2 www.ipolitika.sk

Predseda KDH a bývalý slovenský eurokomisár Ján Figeľ očakáva po znovuzvolení Baracka Obamu za prezidenta USA väčší dôraz na zahraničnú politiku. Ako povedal Figeľ dnes pre agentúru SITA, prvé štyri roky Obamovho úradu boli dominantne venované americkým hospodársko-sociálnym problémom. „Znovuzvolenie môže priniesť zintenzívnenie euroatlantického dialógu, hospodárskej, bezpečnostnej i celkovej spolupráce,“ povedal.

V minulom období odklon od Európy bol podľa Figeľa prejavom nie dobre komunikovaných svetových problémov a amerických priorít. „Európa však zostáva najbližším partnerom, spojencom a priateľom. Som presvedčený, že svetové problémy, bezpečnostné, ekonomické alebo finančné, volajú po takomto zblížení dvoch strán Atlantiku,“ povedal s tým, že jednou z veľkých výziev, ku ktorej by sa oba brehy mali približovať, je vytvorenie zóny voľného obchodu medzi Európou a Amerikou, ktorá by mohla poslúžiť obom blízkym partnerom a kultúram.

www.ipolitika.sk

Figeľ zároveň upozornil, že Obama bude pôsobiť vo vnútornom zmiešanom prostredí, kde bude mať väčšinu demokratov v Senáte a republikánsky Kongres. „To je výzvou k budovaniu konsenzu,“ dodal.

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>