Grécko má zostať a Británia odísť?

europska_unia_vlajka_dreamstime_7 www.ipolitika.sk

Vylúčenie Grécka z eurozóny by viedlo k ekonomickej a zrejme aj politickej dezintegrácii Európskej únie. Na základe takéhoto katastrofického scenára sa dlhé mesiace zachraňuje krajina, ktorá podľa posledných kvalifikovaných odhadov nedokáže znížiť štátny dlh na úroveň 120 percent HDP ani do konca roku 2020. Len pripomíname, že európsky limit verejného dlhu je 60 percent.

Na druhej strane sa s nepochopiteľnou ľahkosťou vyslovujú tvrdenia o vylúčení Veľkej Británie z procesu rozhodovania o novom rozpočte Európskej únie, lebo trvá na jeho úspornom variante. Podľa nášho názoru práve takéto nekvalifikované a egoistické postoje bruselskej byrokracie vedú k dezintegrácii európskeho priestoru.

www.ipolitika.sk

Sme presvedčení, že také ciele, akým sú súdržnosť Európy, vyrovnávanie ekonomických rozdielov regiónov a zvýšenie konkurencieschopnosti Európskej únie je možné dosiahnuť aj s úsporným rozpočtom. Treba len efektívnejšie využiť dostupné zdroje, znížiť zbytočnú byrokraciu pri ich uvoľňovaní a obmedziť napríklad dotácie do poľnohospodárstva, ktoré zvýhodňujú farmárov starých členských štátov. A napokon aj Brusel sa musí naučiť konečne šetriť.

Z pohľadu Slovenska by bol úsporný európsky rozpočet vítanou výzvou na zlepšenie manažmentu s prideľovaním eurofondov, na ich účinnejšie využívanie  a najmä na zásadné zníženie korupcie, ktorá je s európskymi dotáciami spojená.

zdroj: strana-sas.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>