Fico zavelil smer Kuba

fico www.ipolitika.sk
Na výročie kubánskej revolúcie bude môcť Fico oslavovať aj štyri ťažké rany nášmu hospodárstvu. Predseda vlády sa netají svojimi sympatiami ku kubánskemu režimu a pravdepodobne opäť neodmietne pozvanie na oslavu výročia kubánskej revolúcie. Popri pochutnávaní si na kubánskych a karibských špecialitách sa však tento raz bude môcť pochváliť tým, aký režim zaviedol na Slovensku. Nový režim nás pripodobní Kube, ktorá sa od oslavovanej revolúcie zmieta v ekonomických ťažkostiach.
Socialistická ideológia predsedu vlády pokorí súkromný sektor na Slovensku štyrmi ťažkými ranami, ktorých kombinácia môže byť zdrvujúca ako pre zamestnanosť, tak aj pre životnú úroveň. Prvou ranou je zvýšenie dane z príjmu zamestnávateľom nad úroveň okolitých krajín. Druhou je zvýšenie nákladov na zamestnávanie a prepúšťanie spôsobené sprísnením zákonníka práce. Treťou ranou sú vysoké odvody dohodárov a štvrtou je výrazné zvýšenie daňovo-odvodového zaťaženia živnostníkov.
Tieto rany v kombinácii s neschopnosťou európskeho hospodárstva pozviechať sa z recesie zrazia podnikanie a súkromnú iniciatívu na Slovensku na kolená. Podnikateľské organizácie odhadujú nárast nezamestnanosti rádovo v desiatkach tisíc osôb. Ak by si vláda odpustila socialistické vybláznenie sa na zákonníku práce, tak by prepúšťanie prichádzalo postupne budúci rok. Teraz žiaľ začínajú podniky prepúšťať z opatrnosti.

Nasledujúca tabuľka zachytáva už ohlásené prepúšťania.

www.ipolitika.sk

nezamestnanost

Nevypočuté varovania o náraste nezamestnanosti, ktoré som na tlačovkách smeroval vláde pred niekoľkými mesiacmi, sa žiaľ stávajú skutočnosťou. Konsolidácia verejných financií v podaní SMERu tak bude mať pre mnohých trpkú príchuť už počas týchto Vianoc. Mohlo tomu však byť aj inak, ak  by sa vláda rozhodla šetriť a nie celú konsolidáciu preniesť na plecia ľudí.
Fico tvrdí, že vláda šetrí, ale čísla ukazujú opak. Totiž to, čo vláda na niektorých položkách ušetrí, inde minie a jej celkové výdavky narastajú oproti očakávanej skutočnosti na tento rok o 700 miliónov eur. Opätovne tak vyzývam vládu, aby šetrila skutočne, nie fiktívne. Opakujem potrebu zavedenia benchmarkingu pri verejnom obstarávaní, širšie využívanie elektronických aukcií a prehodnotenie nevýhodných zmlúv z minulosti. Tak sa dá ročne ušetriť viac ako 800 miliónov eur.
Fico však namiesto toho zavelil smer Kuba. Najprv tam v októbri poslal na prieskum štátnych tajomníkov a teraz tam pošle celé Slovensko. Kuba však žiaľ nie je len o luxusných hoteloch, krásnych plážach a karibských špecialitách pre papalášov. Kuba je aj o mzdách 20 eur mesačne, o rozbujnenej korupcii a o čiernom trhu. Ktovie ako by sa na to Fico pozeral, ak by vyrastal v chudobnej kubánskej rodine, ktorá si ešte pamätá hospodárske úspechy krajiny z pred revolúcie.
zdroj: kdh.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>