Europarlament žiada lepšiu ochranu detí v digitálnom prostredí

europoslanci www.ipolitika.sk

Čím viac sa surfovanie na internete stáva pre deti samozrejmosťou, tým väčšmi je potrebné zamýšľať sa nad spôsobmi ich ochrany. Uvádza sa to v uznesení, ktoré v utorok schválil Európsky parlament.

Prijatý dokument má charakter nelegislatívneho uznesenia. Členské štáty EÚ by podľa europoslancov mali vystupňovať svoje úsilie v boji proti nelegálnemu a škodlivému obsahu a zabezpečiť, aby mohli deti využívať internet s menším rizikom. Informovala o tom Jana Bolgáčová z Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku.

„Snažili sme sa vyvážiť základné práva maloletých v digitálnom svete – právo na prístup, poučenie a ochranu – a prostredníctvom nového prístupu chrániť ich práva ako digitálnych občanov, ktorí budú môcť rozvíjať svoje osobné záujmy,” uviedla talianska poslankyňa a spravodajkyňa uznesenia Silvia Costa počas pondelkovej rozpravy.

Text uznesenia navrhuje rozšírenie možností povinného aj dobrovoľného vzdelávania v oblasti digitálnych technológií pre deti ako aj ich rodičov a učiteľov. Poslanci vyjadrili podporu využívania technológií, ktoré uľahčujú rodičovskú kontrolu a obmedzujú tak prístup detí k nevhodnému obsahu, a privítali zámer zaviesť elektronický systém overovania veku. Poslanci tiež vyzývajú na zavádzanie nových a posilnenie využívania existujúcich horúcich liniek a ďalších kontaktných miest, na ktorých je možné nahlásiť porušovanie zákona, nelegálny obsah alebo nevhodné správanie sa.
Tieto kontaktné miesta by mali spolupracovať s políciou a justičnými orgánmi a ich práca by mala byť v celoeurópskom meradle viac koordinovaná. Parlament tiež zdôraznil potrebu užšej spolupráce s tretími krajinami v snahe zabezpečiť rýchle odstránenie nelegálneho obsahu z internetových stránok registrovaných na ich území.

www.ipolitika.sk

Ako uviedol europoslanec  Miroslav Mikolášik je potrebné vzdelávať maloletých, aby sa dokázali aj sami ochrániť pred hrozbami a nestali sa ľahkými obeťami násilníkov či pedofilov, číhajúcich na internete. „Určite by pomohlo zaradenie mediálnej výchovy do osnov už na základných školách a zároveň vytvorenie špeciálnych seminárov pre rodičov, aby sa mohli naučiť pravidlá bezpečného používania internetu,“uviedol Mikolášik. Jaroslav Paška zase tvrdí, že internetovej kultúre mladých ľudí sa nedá vyhnúť. „Preto bude potrebné nájsť vhodné pravidlá pre internetových prevádzkovateľov tak, aby virtuálny svet, do ktorého deti prirodzene vstupujú, bol civilizovaný, slušný a zaujímavý,“ vyhlásil.
Na zodpovednosť rodičov poukázala europoslankyňa Anna Záborská. Na Slovensku máme podľa nej dobrú skúsenosť s programom Viete, kde je teraz vaše dieťa?, ktorý zvyšuje citlivosť rodičov voči rizikám na internete. „Podporujem rozšírenie podobných programov aj na internet, ale odmietam, aby štát preberal zodpovednosť za výchovu detí z rúk rodičov,“ uviedla Záborská.

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>