Dozvuky mečiarizmu

Ivan-Stefanec-thumb www.ipolitika.sk

Aj keď ľudia odmietli mečiarizmus vo voľbách ešte pred dvomi rokmi, jeho dozvuky pociťujeme dodnes. Dnes aj takto:

Všetci sa máme poskladať na 150,000 eur pre Štefana Harabina 
Vraj za jeho ujmu, aj keď s prepismi jeho rozhovorov s nedávno zatknutým Bakim Sadikim sa súd nezaoberal

Exprezident Michal Kováč sa má ospravedlniť Ivanovi Lexovi
Aj keď všetci vieme, že Vladimír Mečiar znemožnil vyšetrenie únosu exprezidentovho syna udelením amnestií

Prezident Ivan Gašparovič odmieta vymenovať generálneho prokurátora
Aj keď ho parlament legitímne zvolil už pred 16 mesiacmi

Prvé dva body súvisia so stavom slovenského súdnictva, tretí so stavom prezidenta. Stav súdnictva a (ne)vymožiteľnosť práva skóruje ako popredná prekážka vo všetkých rebríčkoch hodnotenia slovenského podnikateľského prostredia. Ak by ešte niekto pochyboval o oprávnenosti tohto hodnotenia, hanebné rozhodnutia z posledných dní ho museli presvedčiť, že je to naozaj tak. Súdnictvo na čele so Štefanom Harabinom, mečiarovským nominantom prvej Ficovej vlády, je v žalostnom stave.

www.ipolitika.sk

Problémom Ficovej vlády nie sú len opatrenia, ktoré robí (a ktoré škodia občanom), ale aj opatrenia, ktoré nerobí. Tu je na poprednom mieste súdnictvo, kde sa konzervuje súčasný stav. Pritom recept na to, ako sa dajú urobiť zmeny, ukázala (a aj začala vykonávať) Lucia Žitňanská. Ich spoločným menovateľom je len a len verejná kontrola, ktorá v súdnictve absentuje.

Dozvuky mečiarizmu majú ešte ďalší aspekt – všimnime si, že Fico sa im nielenže nebráni, ale dokonca mu vyhovujú. Je to tak pri nevymenovaní generálneho prokurátora, je to tak aj pri harabinizácii súdnictva, či vôbec vo vzťahu s prezidentom. Fico sa im nebráni preto, lebo je sám pokračovateľom tohto štýlu. Vidíme to často, napríklad aj pri nevymenovaní šéfa NKÚ, pretože nechce byť kontrolovaný.

Verím, že tak, ako skončil Mečiar, skončí aj Fico. Je to len otázka času. A samozrejme veľká výzva pre stredopravé strany na spoluprácu. Aj preto, aby sa ľudia už viac nemuseli skladať na exotických nominantov na čele súdnictva, na škandalózne privatizované podniky, či banky pred krachom. S nádejou, aby sa ospravedlnili tí, čo sú naozaj vinní.

zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>