Dôvod cenzúry pamätných mincí, ktorý poskytla NBS, je absurdný

Anna_Zaborska_308 www.ipolitika.sk
Podľa včerajšieho vyjadrenia Národnej banky Slovenska požiadala o odstránenie svätožiary a krížov z odevov sv. Konštantína (Cyrila) a Metoda Európska komisia a niektoré členské štáty. Ako dôvod uviedli potrebu rešpektovať princíp náboženskej neutrality vyplývajúci z článku 22 Charty základných práv Európskej únie.

“Charta základných práv neobsahuje žiaden princíp náboženskej neutrality. Naopak, citovaný článok 22 znie: “Únia rešpektuje kultúrnu, náboženskú a jazykovú rozmanitosť.” Neviem, v akom vesmíre sa táto veta dá použiť ako dôvod na cenzurovanie zobrazenia dvoch kresťanských svätcov na pamätnej minci. Ak je toto rešpektovanie kultúrnej a náboženskej rozmanitosti, potom komunistický režim bol plný takéhoto “rešpektu”,” reagovala na stanovisko NBS europoslankyňa Anna Záborská.

www.ipolitika.sk

Záborská tiež uviedla, že nariadenie Rady č. 975/98 v znení novely 566/2012, na ktoré sa NBS vo svojej tlačovej správe odvoláva, jasne hovorí, že pokiaľ by Slovensko s pripomienkami nesúhlasilo, musela by rozhodovať Rada EÚ kvalifikovanou väčšinou.

“Preto sa chcem takto verejne spýtať guvernéra NBS aj ministra financií: Ako je možné, že sa ani len nepokúsili obhájiť pôvodný návrh, keď vieme, že pripomienky mali len dva členské štáty a Charta základných práv EU, rovnako ako historické argumenty, sú na strane Slovenska?”,doplnila Záborská.
zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>