Zmena určovania cien liekov bude v prospech farmafiriem

Viliam-Novotny-thumb www.ipolitika.sk

Zdravotnícke zákony o liekoch predložené na rokovania NR SR nie sú v záujme pacientov, ale v záujme lobistických skupín, ziskov farmaceutických firiem a v záujme časti lekárnikov, ktorí nechcú poskytovať zľavy. Uviedol na začiatok rozpravy o návrhu novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov Viliam Novotný z SDKÚ – DS. V predloženom legislatívnom návrhu mu podľa vlastných slov chýba analýza o tom, či ceny liekov zmenou referencovania zlacnejú, alebo zdražejú. Sám však tvrdí, že určovanie cien tak ako ich navrhuje ministerstvo zdravotníctva, teda ako priemer troch najnižších cien v rámci EÚ, povedie k zvyšovaniu doplatkov za lieky pre chorých a dôchodcov. “Neexistujú žiadne objektívne dôvody na zmenu doterajšej cenovej regulácie,“ povedal Novotný.

Súčasne platné referencovanie podľa ktorého sa ceny liekov určujú ako druhé najnižšie v EÚ, malo podľa neho za následok zníženie cien liekov, z čoho profitujú ako pacienti, tak i zdravotné poistenie. Novotný sa ďalej pýtal, že v prospech koho bude spravodlivejšie nové referencovanie, či v prospech pacientov, zdravotných poisťovní, alebo farmafiriem. “Z tohto zákona trčí odpoveď. Pre zisky farmaceutických firiem je to dobrý návrh cenovej regulácie,“ skonštatoval Novotný.

www.ipolitika.sk

Exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik na margo spomínanej zmeny určovania cien liekov uviedol, že ide o zbytočnú zmenu. Pridáva sa k slovám Novotného, že neexistuje analýza, ktorá by dávala odpoveď na otázku, či zmenou referencovania sa cena liekov zvýši alebo zníži. Uhliarik sa dotkol aj ďalšej zmeny, ktorú prináša návrh tejto novely zákona týkajúca sa vakcinácie. Súčasné vedenie ministerstva totižto navrhuje zrušiť očkovanie, tak ako ho presadil Uhliarik za svojho ministrovania, a teda, že vakcíny nakupujú a skladujú vo svojich ordináciách lekári. Ministerstvo Zuzany Zvolenskej sa chce vrátiť k pôvodnému systému vakcinácie, kedy si pacienti vyberú očkovaciu látku v lekárni a prinesú ju do ambulancie, kde budú zaočkovaní. Podľa Uhliarika by pacient nemal mať v rukách liek, ktorý si vyžaduje špeciálne zaobchádzanie a pri ktorom musí byť dodržaný chladový reťazec.

Ministerka vyvrátila tvrdenie, že by lieky zmenou referencovania mali zdražieť, ale podľa jej slov naopak zlacnejú. “Lieky zlacnejú, doplatky prestanú bezbreho rásť,“ kontrovala Zvolenská.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=CvTsjTg5MZs

zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>