Vláda schválila rozpočet na r. 2013 – deficit klesne na 3 mld. eur

parlament_190839 www.ipolitika.sk

Vláda dnes (streda 10.október) schválila návrh rozpočtu na nasledujúce roky.  Ten počíta so znížením deficitu verejných financií v r.2013  na úroveň 2,94 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Celkovo by mala verejná správa v budúcom roku hospodáriť s deficitom na úrovni 2,9 % hrubého domáceho produktu, čím by sa naplnil cieľ vlády stlačiť deficit v budúcom roku pod 3 %. Príjmy verejnej správy sa rozpočtujú na úrovni 25,7 mld. eur pri výdavkoch 27,886 mldeur. Rozpočtovaný schodok rozpočtu verejnej správy vo finančnom vyjadrení tak predstavuje 2,187 mld. eur. Pre ďalšie roky plánuje rezort financií pokračovať v znižovaní schodku na 2,4 % výkonu ekonomiky v roku 2014 a na 1,9 % o rok neskôr.

Najviac peňazí, 2,46 miliardy eur, má z rozpočtu získať ministerstvo školstva. Nasleduje ministerstvo dopravy s vyčlenenou sumou 2,29 miliardy eur a ministerstvo práce s 2,17 miliardou eur. Najviac si má oproti tomuto roku polepšiť ministerstvo životného prostredia, a to o 220 miliónov eur. Viac o 175 miliónov eur dostal rezort práce, ministerstvo dopravy si polepšilo o 162 miliónov eur a ministerstvo financií o 144 miliónov eur. Najvýraznejšie sa obmedzili prostriedky v kapitole všeobecnej pokladničnej správy, a to o 684 miliónov eur. O 163 miliónov eur menej má ministerstvo pôdohospodárstva, rezort obrany oproti tohtoročnému rozpočtu prišiel o necelých 50 miliónov eur.

„Výdavky klesajú o 65 miliónov eur, čo je pokles o 0,4 percenta. Ak od týchto výdavkov odrátame rezervu, ďalej sú tu otázky metodických zmien v rezorte hospodárstva, dochádza k poklesu okolo štyroch percent. Žiadny z mojich kolegov nie je spokojný. Každý jeden z ministrov má oprávnené požiadavky, majú svoje plány, ako zlepšiť fungovanie svojej organizácie,“ povedal minister financií Peter Kažimír. Minister dodal, že peniaze sú viazané na príjmy. „Dohodli sme sa s kolegami, že vyššie výdavky budú len vtedy, keď sa zrealizujú dodatočné príjmy,“ doplnil.

Premiér Robert Fico označil návrh rozpočtu ako absolútne reálny. Podľa neho tento návrh garantuje Slovensku miesto v jadre Európy a je pripravený reagovať na rôzne krízové javy. „Vychádza z momentálnych možností, ktoré Slovensko má. Išli sme cestou, ktorú sme si na začiatku veľmi jasne zadefinovali. Predovšetkým konsolidujeme a budeme konsolidovať na úkor bánk, monopolov a veľkých firiem. Odmietli sme zvyšovanie DPH, touto cestou vláda nepôjde,“ uviedol predseda vlády.

Minister financií Peter Kažimír vyhlásil, že rozpočet je postavený aj na prípadné zhoršenie ekonomického prostredia. Zahŕňa totiž v sebe rezervu na možné zhoršenie makroekonomického vývoja v sume vyše 550 mil. eur.„Je to novinka pri stavbe rozpočtu. Vnímam to ako zodpovedný návrh,” povedal Peter Kažimír.  Celkovo 229 miliónov eur má pritiecť vďaka opätovne otvorenému druhému dôchodkovému pilieru, pričom až začiatkom budúceho roka budú jasné celkové čísla vystúpených a presná výška takto získaných peňazí. Na zhoršenú ekonomickú situáciu sa v rozpočte vyčleňuje aj ďalších 313 miliónov eur. Minister financií vysvetlil, že tieto zdroje zostanú nedotknuté až do aktuálnej makroprognózy na jar budúceho roka.

www.ipolitika.sk

Ministerstvo kultúry bude hospodáriť s rozpočtom o 7,5 milióna eur väčším. Na kapitálové výdavky pôjde z toho 15 miliónov eur, čo je o päť miliónov eur viac. Táto suma sa použije na rekonštrukciu a modernizáciu Slovenskej národnej galérie. Ďalšie financie sú určené na investičné projekty pre Rozhlas a televíziu Slovenska.

Celkové výdavky Ministerstva spravodlivosti SR sa na budúci rok rozpočtujú na 314 miliónov eur. Kapitálové výdavky sa rozpočtujú v miernom náraste sume 18,1 milióna eur. Dôvodom je rekonštrukcia piatich väzníc, vďaka čomu by sa kapacita väzenských ústavov mala rozšíriť o 835 miest.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostísi musí vystačiť so sumou nižšou o 5,64 milióna eur, čo je zhruba o 5% menej ako tento rok.

Ministerstvo vnútra SR bude na budúci rok hospodáriť s 902,6 milióna eur. Oproti schválenému rozpočtu na tento rok je to nárast o 402 tisíc eur. Rozpočet navýšila kontrola schengenských hraníc.

Do zdravotníctva by na budúci rok malo smerovať vyše 5,4 miliardy eur. Výdavky kapitoly ministerstva zdravotníctva sa predpokladajú na úrovni 1,4 miliardy eur, čo predstavuje medziročný rast o menej ako pol percenta. Z poistného vrátane toho plateného štátom sa očakáva 4,06 miliardy eur. Má tak dôjsť k medziročnému nárastu o 130 miliónov eur, a to najmä v dôsledku zvýšenia zdravotných odvodov cez zmeny vymeriavacieho základu.

Ministerstvo školstva dostane od štátu v roku 2013 o 30,3 milióna eur viac ako tento rok. Na zmene sa podieľajú aj prostriedky Európskej únie zo štrukturálnych fondov. Prilepšiť by si malo regionálne školstvo a šport, naopak o niečo menej ako v tomto roku pôjde na vedu a techniku.

Rezort obrany dostane o 50 miliónov eur menej a bude tak hospodáriť so sumou necelých 748,5 milióna eur.

Kapitola Ministerstva životného prostredia SR bude mať na budúci rok k dispozícii celkové výdavky vo výške 604 miliónov eur, v tom rozpočtové prostriedky predstavujú 70,1 milióna eur a výdavky EÚ a spolufinancovania zo štátneho rozpočtu 534 miliónov eur.

Šetriť sa bude aj na Úrade vlády SR, ktorý okreše výdavky na budúci rok o 13 miliónov eur, naopak polepší si Kancelária prezidenta SR, a to o 410 000 eur. Jej rozpočet sa tak vyšplhá na 4,26 milióna eur. Z hľadiska rozpočtu v roku 2013 si pohoršia aj Slovenská informačná služba, Národný bezpečnostný úrad aj Najvyšší kontrolný úrad. Polepšiť si má Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý má zo štátnej pokladnice dostať 2,9 milióna eur. Nárast prostriedkov je spôsobený rozširujúcimi sa kompetenciami úradu a rozsahom vykonávaných činností a úloh súvisiacich s ďalším rozvojom informačných systémov úradu a ich prevádzkou.O niečo viac dostanú aj Ústavný súd SR, Najvyšší súd SR aj Generálna prokuratúra SR. Pohorší si Kancelária Národnej rady SR, ktorá má v roku 2013 dostať zo štátneho rozpočtu 24,2 milióna eur. Oproti roku 2012 ide o pokles o 1,23 milióna eur.

pozrite si tlačovú konferenciu po schválení rozpočtu na budúci rok

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>